RUDÉ HVĚZDNÉ VÁLKY, Impérium vrací úder!

T-54/55 v měřítku 1/72 - část 2.

Srovnání Ti-67 (T-55) od ACE s T-54 od PST

 

ÚVOD

Tato srovnávací stavební recenze volně navazuje na část 1.  - srovnání tří dostupných kitů tanku T-54/55. V průběhu stavby obou modelů po získaní pokladů ze všech možných zdrojů jsem zjistil, že tanku T-54, díky dlouholeté výrobě v různých továrnách a zemích, existuje mnoho verzí lišících se drobnými detaily, rovněž tak izraelské verze  Tiran 4/5 (Ti-67 postavena na tancích T-54/55 ukořistěných Sýrii a Egyptu vykazuje díky tomu mnoho různých odlišností mezi jednotlivými stroji.  Můj článek je tedy založen pouze na srovnání se základními společnými detaily.

KOMPLETACE PODVOZKU

PST T-54/55 korba  & podvozek

a) Sestavení dna, bočnic a zadní části korby šlo po mírném začištění dílů cekem hladce. Díly z rámečku oddělejte opatrně stejně tak začišťujte. Detaily jsou ostré a jemné. Korba PST má otevřený řidičský poklop pro případné umístění figurky, nebo doplnění části interiéru /zatím jen vlastní výroby/.

b) Pojezdová kola jsou vylisována pěkně a čistě a není je tedy třeba výrazně začišťovat. Bohužel vnitřní kola nemají "paprskový" vzorek, jako kola vnější. Jsou plochá pouze s otvory v jedné polovině. Zřejmě bylo kalkulováno s tím, že se nikdo nedívá na spodek tanku!:-)

c) Hnací kolo je až na jeden problém pěkné. Problém spočívá v tom, že když kolo dle návodu sestavíte, zuby nejsou proti sobě, což při aplikaci pásů způsobí nutnost odstranění několika zubů na vnějším kole a potřebu přidání několika zubů na kole vnitřním a to není dobré.

d) Ve stavebnici najdete dva kryty motoru. Jeden pro T-54 a jeden pro T-55.  Návod říká, že je třeba z krytu odříznout na každé straně po 0,5 mm, aby seděl. Na stranách má kryt pěkné nýty, proto jsem rozpůlil a zúžil uprostřed. No a  na potvoru jsem pak našel referenční fotku, na které je jasně vidět, že kryt na stranách žádné nýty nemá.:-(  Může to být chyba na dílu PST, nebo jedna z nesčetných variant T-54/55. Každopádně tento detail velkomyslně přecházím.:-)

e) Domnívám se, že motorový kryt na obou modelech vypadá každopádně lépe, je-li na něm drátěnka, ať už leptaná od PARTu, nebo jen z kovové nebo plastové tkaniny.

f) Ramena torzních tyčí jsem provedena velmi pěkně. Jejich přilepení ke korbě jde snadno a následně není žádný problém s rozestupy mezi koly. Jemným vertikálním ramene lze naznačit pružení při průjezdu terénem. Kola jdou na ramena přilepit snadno a jsou v rovině.

g) Boky a spodek jsou detailně provedeny, takže si klidně můžete dopřát tank částečně rozebraný, nebo zničený a otočený. Nenašel jsem referenční fotografie korby bez kol a pásů, proto stavebnice v této oblasti nesrovnávám.  Na fotografiích níe si je můžete srovnat sami.

 

h) Kola jsem s pásy sesazoval tak, že jsem nejprve nalepil na hnací a napínací kola jednotlivé články a cela kola pak nalepil na korbu. Delší díly pásů jsem dosadil později až po nabarvení modelu.  Proužky pásů jsem před tím jemně zprohýbal tak, aby kopírovaly pojezdová kola a měly patřičně prověšený vzhled.  Tuto komplikovanou metodu jsem si měl raději odpustit a spíše sestavit komplet podvozek ještě před přilepením horní části korby a věže, tak jak to dělá kolega Doug Chaltry’s,

i) Periskopy řidiče jsou u obou kitů použitelné, ale zjednodušené. Skutečné periskopy mají plechové kryty, proto jsem je doplnil.  Pro zaskleni periskopů jsem na obou modelech použil pásek exponovaného 35mm filmu. Domnívám se, že výsledný efekt je lepší, než po jejich pouhém nabarvení.

j) Otočte nádrž C14 o 180 stupňů oproti tomu, co říká návod.

k) Při stavbě zaměňte díl A6 za A22.

l) Na oba modely jsou doplnil palivové rozvody z jemného drátku.

ACE korba & podvozek

a) Korba od ACE vyžaduje hrubší práci, broušení a tmelení. Bohužel jsem můj tmel je bílý, takže na fotografiích není na plastových dílech znatelný. Po několikerém zkoušení se mi podařilo dosáhnout uspokojivého, ale určitě ne perfektního sesazení dna, bočnic, zadní a vrchní části korby. Naštěstí velká pojezdová kola a pásy mnohé nedostatky skryly. Nenašel jsem referenční fotografie korby bez kol a pásů, proto stavebnice v této oblasti nesrovnávám.

b) Ramena torzních tyčí vyžadují začištění. Učiňte tak dokud je máte v rámečku, aby jste se vyhnuli manipulaci s množstvím drobných dílů.  Ona jde v podstatě v rámečku začistit většina dílů. Návod říká "ramena přilepte přesně", což však není jednoduché, protože otvory pro ně, mají "značnou vůl", jak ukazuje obr. níže. Pokuste se to zkrátka udělat, jak nejlépe umíte.

c) Pojezdová kola jsou zalita spoustou plastu k začištění a gumové obruče nejsou ploché. Já jsem každé kolo nejprve nalepil Herkulesem na párátko, která jsem pak upevnil do vrtačky a obruče pomocí smirku nahrubo zbrousil. Pak jsem je najemno  doladil v ruce. každopádně ale mají vnitřní i vnější kola ACE přesný "hvězdicový" tvar.

d) Pojezdová, hnací i napínací kola, stejně tak jako pásy jsem děla u obout modelů stejně /popis výše/. 

e) Pásy byly nejkomplikovanější částí stavby obou kitů. Pásy jsem totiž dělal až nakonec, až po sestavení korby a nabarvení, což byla zjevně chyba. Doporučuji tedy metodu Douga Chaltryho, kterou popisuje ve své recenzi.

KOMPLETACE VĚŽE

 

PST věž

 

1) Kompletace vrchní a spodní části věže šla hladce.

 

2) Zjistil jsem že tvar obou poklopových věžiček není správný. Zejména otvory poklopů by měly být větší a proto jsem se pokusil je upravit. Při srovnání s přesnými poklopovými věžičkami na věži od ACE můžete vidět o kolik je PST mimo.  Nejsem příliš nakloněn tomu,m abych něco označoval za "špatné", ale na žádné referenční fotografii jsem nenašel nic podobného tomu co vykazuje věž PST.

 

3) Závěsné háky na věži neodpovídají předloze.

 

4) Boční madla a závěsná oka jsou vyrobena z jemného drátu.

 

5) Ve stavebnici jsou dvě hlavně pro 100mm kanón (jeden s úsťovkou a druhý bez) . Oba vypadají dobře a nebyl problém je začistit. Doug Chaltry si myslí, že hlavně od PST se příliš zužují a preferuje ACE. ARMO alternativně nabízí hlaveň kovovou, která ale tvarem vychází z PST.

 

6) Pokud si vzpomínáte na část 1. , bylo zde uvedeno, že prstenec pro věž PST je menší než pro ACE. Co to způsobí? Menší prstenec neodpovídá předloze a co je horší, na je na korbě umístěn příliš vpředu.  Což přináší problém při natočení věže o 90 stupňů, to se nám jaksi věž nesedí přes blatníky, jak můžete vidět na obrázku níže.

 

Nápravě uvedených problémů může pomoci:

 

I.    Nedělejte s tím nic a nalepte věž s kanónem dopředu.

II.  Nedělejte s tím nic,  věž si natočte dle libosti a užívejte si modelaření.

III. Použijte věž  ACE a předtím zvětšete otvor v korbě.

IV.  Zvětšete prstenec věže pomocí platové nebo mosazné trubky a vycentrovaně upevněné na spodek věže a zároveň

         udělejte větší otvor v korbě mírně posunutý dozadu.

 

ACE věž

 

a) Spodní díl věže je třeba řádně opracovat a obrousit aby sedl do dílů vrchního. Znovu: ozkoušet, obrousit,  a ozkoušet a brousit, dokut to nesedí. Narozdíl od PST, prstenec věže ACE vypadá přesný rozměrově i umístěním, jak vidíte na obrázku výše.

 

b) Vzhledem k tomu, že jsem se domníval, že díky zvýšenému prstenci na korbě bude věž ACE sedět příliš vysoko, tak jsem se rozhodl tento zbrousit. Mrněte na obrázky koreb v části 1.

 

c) Poklopové věžičky se zdají být v měřítku přesné. Možná potřebují trochu tmelu.

 

d) Závěsné háky na věži vypadají dobře.

 

e) Hlaveň 100mm děla v T-55 je větší než u PST a bylo mnohem těžší ji začistit.  105 mm hlaveň v Ti-67 je příliš tlusta a bylo by ji velmi těžké začistit k použití, proto jsem si pro svůj Tiran ukradl hlaveň z Abramse M1 od Hasegawy, na jejíž konec jsem přidělal kousek hliníkové trubičky, abych upravil ústí.

f) Drobné detaily jako madla, držáky, oka byly vyrobeny z tenkého drátu, aby odpovídaly podkladům.

g) Z fotografií rozestavěných modelů můžete vidět, že jsem některé díly na kitech prohodil (jedním z důvodů bylo to, aby byly na fotkách lépe vidět).

h) Bedny pro věž i korbu Ti-67 jsou vyrobeny z plastu. Plachta je z papírového kapesníčku napuštěného lepidlem.

i)  Na obou věžích najdete kulomety, které si vyžádali doplnění některých detailů.

j) Plachta kryjící masku kanónu sloužila k ochraně interiéru před nepřízní počasí. Vyrobil jsem si v obou případech opět z papírového ubrousku realističtější mírně nařasenou.

      

KAMUFLÁŽ & MARKINGS

 

Pro T-54 od PST jsem vybral kamufláž používanou egyptskou armádou kolem roku 1967.  Našel jsem sice několik dalších dobrých fotek T-55 v syrských barvách, ale našel jsme také jednu fotku egyptského tanku, na kterém není vidět žádný marking a tento mě zaujal. Pískovohnědá kamufláž vychází ze schématu, které jsem našel v  publikaci Osprey’ od Stevena Zalogy.  Nepoužil jsem žádný z obtisků z kitu PST.

 

Ti-67 od ACE je nastříkán izraelskou pískověšedou od Model Master mírně zesvětlenou krémovou barvou, protože původní barva se mi jevila příliš olivová. Obtisky ze stavebnice se mi bohužel rozpadly při pokusu sejmout je z pokladového papíru. Dle ACE se jednalo se výrobní vadu ICM, která jim obtisky dodává. ACE mi neprodleně dodala nový obtiskový aršík, svůj jsem ale model dokončil s požitím jiných obtisků z vlastních zásob, než nový aršík dorazil. [na trhu je několik přípravků, které umožňují záchranu starých nebo poškozených obtisků]

 

Na fotografiích T-54 níže vidíte příklad použití "solné techniky", kterou jsem použil ke znázornění poutního opotřebení. Podobnou techniku jsem použil i na Ti-67. Egyptský T-54 představuje sovětský tank přebarvený z původní zelené kamufláží do pouště. Abych na některých místech znázornil opotřebené až na kov, nabarvil jsem je tmavou šedou. Poté co základní barvy zaschly navlhčil jsem místa opotřebení a posypal je stolní solí. Velikost navlhčených míst a  množství soli úměrně odpovídá míře poškození. Poté jsem nastříkla vrchní barvy a po jejich zaschnutí jsem posolená místa jemně odrolil nehtem a kartáčkem tak,aby prosvítala spodní barva. Pak jsem pokračoval obtisky a dalšími technikami ke znázornění opotřebení.

       

ZÁVĚREM VŠE DOHROMADY

 

Z obou stavebnic lze sestavit slušně vypadající model, který vypadá jako T-54/55. Každý z nich má specifické problémy, které jsou však v obou případech převáženy pozitivy.  Jak již dříve odhalili jiní, pravděpodobně nejlepší cestou ke stavbě nejlepšího modelu tanku T-54/55 je kombinace nejlepších dílů z obou kitů: ACE - věž, poklopy, háky s PST - korba, schránky, hlaveň kola a pásy.  Nicméně stavbu obou modelů jsem si užil. Zejména kit ACE mi umožnil využití všech mých modelářských kvalit, abych z něj dostal něco, co bych mohl v klidu nazvat "mým" modelem.  Tento pocit je pro mne ale rozhodně lepší, než po sestavení téměř ideální stavebnice od Revellu.

 

Často jsem slýchal, že pásy by měly být napnuté tak, aby se nahoře dotýkaly jen tří prostředních pojezdových kol. Prostudoval jsem slušné množství referenčních fotografií a klidně mohu prohlásit, že pří plném naložení tanku se může horní pás ležet klidně na všech pěti pojezdový kolech.

 

Pokud mohu něco doporučit výrobcům, tak by to bylo PST, aby jednoduše upravii tvar věže a poklopů. Jejich kit má totiž větší potenciál pro mnoho dalších verzí, nejen pro tuto jednu..

Vyzkoušejte to sami!

REFERENCE

TANK BATTLES OF THE MID-EAST WARS (2), Steven Zaloga, Concord Publications (1998) 

AFV Modeler Issue 9, březen - duben 2003 

AFV Modeler Issue 10, květen/červen 2003

Weathering with the Salt Technique: článek ve Fine Scale Modeleru, Červenec 2003

http://smallscaleafv.web3.cz/ANG/index1.html  recenze Garyho Zimmera

http://www.ontheway.us/reviews/ACE/T-55%20preview.htm 

http://www.ontheway.us/reviews/ACE/T-55%20review.htm 

http://www.ontheway.us/articles/limited-run.htm 

http://www.kithobbyist.com/AFVInteriors/t54/t54a.html 

http://www.jed.simonides.org/tanks/tango-numbers-su/t-55_series/t55-series.html 

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/row/t54tank.htm

http://www.xs4all.nl/~gurth/afv/t55/index.html 

http://www.smallafv.nn.ru/inbox/ace_tiran.html