Počítač jako nezbytná pomůcka aneb několik nápadů…

       Dávno pryč jsou ty doby, kdy modelář pro svůj koníček potřeboval kromě modelu a barev pouze základní nářadí. Jak se náš obor vyvíjel, přišly resiny a fotolepty, s nimi speciální chemikálie a nářadí …a nakonec se pomalu dostáváme do situace, kdy se neobejdeme bez počítače, včetně dalšího hardwaru a softwaru. Nemyslím tím použití PC na výměnu informací na stránkách tohoto nebo jiných serverů, ale použití na výrobu doplňků k modelům, event. diorámám.

Zdi a zídky

Každý se jednou dostane do situace, kdy do své diorámy chce postavit zmenšeninu cihlové, kamenné nebo jiné zdi. A vzhledem k tomu, jak se k nám, stavitelům “slepeckého měřítka” macešsky chovají výrobci doplňků, nezbývá než si ji postavit sami. Což o to, postavit není problém, ale málokdo má tolik trpělivosti malovat každou cihlu nebo kamínek jinou barvou. A kdo si myslí, že cihly ve zdi mají stejnou barvu, nechť jde na procházku a nejbližší zeď si prohlédne. Řešení, které napadlo mne, je jednoduché. Stačí sehnat vzorek zdi, zmenšený do měřítka, vytisknout jej na barevné tiskárně a na zídku nalepit. Mně se velice osvědčil grafický program Corel Draw ve spojení se scannerem a barevnou tiskárnou. Inkoustová postačuje, kdo má možnost práce s laserovou, je ve výhodě. Tolik teorie. Snadné, že? Nepleťte se. Než seženete alespoň základní vzorky zdiva, lehce se zapotíte. (Touto cestou musím ještě jednou poděkovat kolegovi Konstantinovi Kulakovskému, který mi několik excelentních vzorků poslal). Tedy pokud máme vzorky, postačí je zmenšit do potřebné velikosti a v Corelu spojit vedle sebe několik vzorků tak, aby budily dojem jednolité zdi. Při bližším pohledu se struktura zdi sice opakuje, ale toto není natolik výrazné, aby to rušilo výsledný dojem. Poté již stačí jen vzorek vytisknout, vystřihnout požadovanou velikost a tvar a nalepit na model zdi. Někdo by sice mohl namítnout, že taková zeď postrádá plastičnost a chybí jí prohlubně ve spárách mezi cihlami/kameny, ale myslím, že pokud velikost těchto prohlubní změříme a přepočteme do měřítka, bude naprosto zanedbatelná. Poté ještě bych samozřejmě doporučil na hotové zdi provést patinu, napodobit zašpinění, plochy porostlé mechem apod. Pokud by někdo chtěl na takovou zeď napodobit omítku, nebo její zbytky, je více možností, ale většina zkušených modelářů doporučuje poněkud kuriózní postup – nalepit na zeď jemný toaletní papír.

Nápisy na zdech

Uvedenou metodou vyrobené zdi jsou sice hezké, ale asi je budeme chtít trochu oživit. Pokud zapřemýšlíme, co se nejčastěji na zdech vyskytuje, jsou to zcela jistě nápisy . V současné době asi stylu, že sok v lásce či šéf jsou příslušníky jistých zvířecích druhů, za druhé světové války, kterou většina z nás ztvárňuje, se ale jednalo o nápisy vlastenecké. Pokud tedy chceme příslušný nápis ztvárnit, stačí pouze při výrobě zdiva v Corelu vybrat nejvhodnější TrueType písmo, a nápis napsat na zeď. Při troše hledání lze najít i písmo, připomínající písmo ruční. Na obr. 1 vidíte malý příklad – cihlovou zeď “kdesi v Německu 1945” se známým propagandistickým heslem. Zde jsem použil písmo Chiller Let. A takových možností je mnoho. Není problém sehnat písmo řecké, cyrilici pro jugoslávské bojiště, nebo dokonce kuriozitu – písmo Pseudo Saudi, které, ač latinka, svým vzhledem silně připomíná písmo arabské a tedy lze použít pro Afriku….. V současné době pátrám po azbuce na východní frontu – nemáte někdo ?

Plakáty

Dalším vděčným objektem na zdech jsou samozřejmě plakáty. V době války ani ne tak reklamní, jako spíše vlastenecké. Pokud si chceme zeď zkrášlit plakátem, stačí jej naskenovat z nějaké barevné reprodukce, eventuelně stáhnout z internetu. Poté zmenšit v měřítku a buď stejně jako písmo přímo vytisknout spolu se zdí, nebo vytisknout zvlášť a na zeď dodatečně nalepit. Tloušťka vrstev bude sice poněkud větší než by měla být, ale na druhou stranu zase můžete napodobit plakát natržený nebo jinak poškozený… Při této příležitosti se opět zeptám návštěvníků tohoto serveru, zda někdo neví o webových stránkách, kde by bylo možno tyto plakáty (ale třeba i dobové reklamní štíty, názvy ulic apod.) najít a tak si ušetřit práci s jejich vlastní výrobou. Několik málo plakátů jsem našel na serveru www.wehrmacht.cz, ale opravdu jen velmi málo…..

Jak vidno, možností využití počítače a jeho doplňků pro modelařinu je moc a moc…. Pokud budu mít nějaký další podobný tip, rád se o něj podělím

Ing. Jaromír Šmíd