Pz.Kpfw.VI TIGER Ausf.H (SdKfz 181)
 

Měřítko 1:72
Výrobce stavebnice: Revell


Stavebnice jsem měl ve skříni delší dobu, jen jsem teak na nějaké zajímavé zbarvení. Nakonec jsem nalezl inspiraci v Modeláři. Znamenalo to však udělat ve věži nový otvor a kryt průlezu, vzhled masky, nové kryty na výfuky, pro větší akčnost jsem tam nakonec dal jenom jeden, novou schránku na zádi, zhotovil jsem novou lopatu na přední masce korby (z plechu čajové svíčky a tyčinky z plastiku), nastavil výšku velitelského poklopu a něco nenalepil.
 

Přestože jsem ortodoxní natěrač, uposlechl jsem Jezevčíkovo doporučení použít aspoň bílý sprej. V naší prodejně jsem sehnal pouze AS-20 Insignia white (US NAVY) od Tamiye, který ve výsledku možná lepší než čistě bílá. Jako základ je spodek natřen hnědou Humbrolkou, myslím, že HB-2 a vršek korby a věž jsem natřel Agamou něm. tanková šeď. Po zamaskování spodku, jsem na vršek pak nastříkal šest velmi jemných vrstev bílé. Je pravda, že v doporučení ke spreji se na firemních tamijáckých stránkách dočteš, že je to na čtvrtky a výše, ale po utvrzení se ve faktu, že to prostě musím zkusit a stavím pro sebe, jsem to provedl. Výsledek mně příjemně překvapil a jal jsem se dělat opotřebení. “Chipování“ jsem zavrhl a rozhodl jsem se odřeniny a prosvítající barvu udělat tak jak skutečně vzniká. Dále přišlo na řadu “opočasení“ vodovými barvami, někde jsem četl, že španělská škola říká, že každá strana má svůj život, tak jsem vodovky míchal tak, že každá ze čtyř stran byla natřena trochu jiným odstínem (směsí modré, zelené a hnědé). Po zavadnutí jsem je setřel tyčinkami do uší a štětcem. Nakonec přišly ještě suché křídy (černá, středně modrá a hnědá). Křídu a to červenou jsem ještě použil na výfuky. Potom následovalo zabahnění podvozku pigmentem Agama a suchými křídami odstíny spíše do hnědé barvy. Bláto jsem zatím nenanášel, protože to udělám až si seženu nějaké něm. vojáky v zimním šatu např. od MIG Productions.


Na marking odpovídající období druhé bitvy o Charkov v roce 1943 jsem použil trámové kříže z Panthera od ESCI (původní byly posunuté), znak divize Totenkopf z obtiskového aršíku HASEGAWA modelu 88mm GUN FLAK 36 a čísla z aršíku PROPAGTEAM-Czech Code Numbers & Letters-Gliders No 03172.
 

Fotil jsem digitálem OLYMPUS C-300, bohužel ale s bleskem, protože nemám potřebné doporučované vybavení.