Jagdpanzer IV L70 (A) conversion, LEVA Productions Kit 72-C-04
For the 1/72 Hasegawa, ESCI or Revell Pz IV kits

& the PART Etched Brass Pz III & Pz IV Tracks

Historická fakta pro modeláře

            Správné označení tohoto vozidla je Panzer IV/70 (A), Panzerwagen 604/9 (7,5 cm PAK 42 (L70)). Podle Thomase Jentze nebyl název Jagdpanzer nikdy v průběhu války použit. Toto vozidlo i ostatní podobné typy byly zahrnuty společně s lehce pencéřovanými a otevřenými vozidly Marder pod pojem Panzerjäger. V současné době je termín Jagdpanzer užíván většinou historiků a modelářů k rozlišení těchto nízkých, těžce pancéřovaných stíhačů tanků od vozidel typu Marder a proto bude tento termín použit i následující recenzi.

            Jagdpanzer IV byl navržen jako stíhač tanků odvozený z tanku Pz. IV a měl být schopen nést 7,5 cm L70 kanon z tanku Panther ve své nízké nástavbě. Původně měl tento stroj plně nahradit Stug III a Stug IV, ale záměr se nikdy nepodařilo naplnit. První JgPz. IV byl vyzbrojen kanonem z tanku Pz. IV – 7,5 cm L48, což nebylo nejšťastnější řešení. V srpnu 1944 byla zahájena výroba variant s delšími hlavněmi (takže Pz IV/70 se nemohly účastnit začátku kampaní v Ardenách ani v Bělorusku).

            Ze tří hlavních modifikací JPz IV vyráběla tuto verzi firma Alkett, proto je v označení písmeno „A“. Jiná verze je Pz IV/70(V), vyráběná firmou Vomag.Při porovnání verzí Alkett a Vomag je rozdíl naprosto zřejmý. Alkett přidal nástavbu se skloněným pancířem na rozdíl od Vomagu přímo na podvozek tanku Pz IV. Důvod však už tak zřejmý není. Palivové nádrže tanku Pz IV byly umístěny přímo pod podlahou prostoru osádky (všimli jste si někdy uzávěrů nádrží nad pojezdovými koly?). Firma Vomag podvozek upravila a přesunula nádrže tak, aby umožnila zvýšení kanonu i s nižší nástavbou. Tím, že Alkett převzal nezměněný podvozek z Pz IV, musel vyrobit nástavbu vyšší tak, aby umožnil patřičné zvýšení kanonu.

            Celkem bylo vyrobeno 278 jusů Pz IV/70 (A). Prvních padesát kusů bylo zřejmě opatřeno zimmeritem, bohužel jsem zatím neviděl žádnou fotografii.

Konverze a stavba

            Toto je jeden z prvních konverzních setů firmy LEVA, ale je velice zdařilý. Nahoře jsou zobrazeny béžové a zelené rezinové díly. Je to pevná nástavba, devět ocelových pojezdových kol pro přední část + náhradní, pěkně odlitý kanon včetně masky, tlumiče výfuků, tyče na čištění hlavně a kryt kulometného střeliště. Nástavba má otevřený poklop nabíječe, s průzorem pro řidiče odlitým vkuse, střeliště kulometu MG-42 a velmi pěkně znázorněné svary ve spojích jednotlivých kusů pancíře. Set rovněž obsahuje střešní uchycení pro MP44 proti dotírající pěchotě. V mých podkladech jsem však toto zařízení u sériových strojů neobjevil.

 

            Nahoře vidíte konverzní set LEVA použitý na podvozku Pz IV od Hasegawy. Nástavba Hasegawy byla odříznuta, podvozek bylo třeba dobrousit, aby nová nástavba „sedla“. Kryty periskopu jsou lepty od Extratechu. Nářadí je něco scratchbuilt, jinak původní Hasegawa, díly ESCI a doplňky MARS.

            Leptané pásy od PARTu jsou ohnuty a připraveny k nastříkání. Použil jsem pásy Pz III, které jsou dost dlouhé pro použití na Pz IV a ještě zbudou články navíc. Pásy Pz IV jsou podstatně delší než na Pz III a je třeba dolepit menší dílky na každý článek, aby bylo dosaženo dostatečné tloušťky pásu. Pásy sice vypadají trochu tenké, ale vzhledem k šířce plastikových, případně gumových pásů mi připadají akorát. Pěkný profil a „duté“ vodící zuby převáží dle mého názoru veškeré nedostatky. Jejich zahnutí a spojení konců je velice jednoduché.

            Hotová konverze LEVA-Hasegawa v mini-dioramatu zasazeném do března 1945. Periskop střelce je scratchbuild z plastikové tyčinky, tažné lano z hrubé nitě. Pro nástřik jsem použil barvy Poly-S a Model Master a stříkací pistoli Iwata Eclipse. Leptané pásy jsem napřed nastříkal základovým tmavě šedým sprejem na auta, potom stejně jako celý model zaprášil a nakonec tužkou znázornil opotřebení na vystouplých částech a vodících zubech. Taktické značení a kříže jsou od Archer Fine Transfers.

Závěr

            Celkově jsem s konverzí velmi spokojen. Stavba šla příjemně od ruky, doplnění detailů je však výzva. Pro zájemce jen doplním, že model může být doplněn i o drátěný přídavný boční pancíř. Konverzní set fy LEVA byl původně určen pro starý Pz IV od ESCI, ale modely Hasegawa a Revell jsou mnohem přesnější. Pouze model Revellu obsahuje vhodné pásy.

            Informací o daném stroji lze najít hodně, ale opravdu kvalitních je poskrovnu. PANZER TRACKS číslo 9 Jagdpanzer, (1997) od T. Jentze a H. Doyla je to nejlepší, o čem vím. Doporučuji vše ze série PANZER TRACKS.