Motocykl s postranním vozíkem BMW 75R
1/72 Hasegawa

Stephen G. Brezinski

    Tento malý model ”druhoválečného” německého motocyklu není samostatným modelem, ale je součástí modelu Kubelwagenu /Kit #MT-12/. Z historického hlediska je tento motocykl jedním z nejlepších vyráběných ve čtyřicátých letech /minulého století/. Tento typ později okopírovali jak Sověti, tak i americká firma Harley Davidson. Stroj začala německá armádá používat v roce 1941, ještě před tím, něž byla se německá motocyklová pěchota přetransformována na obrněnou pěchotu (Schutzenpanzerwagens). Vzhledem k vysoké hmotnosti /cca 500 kg/ a spotřebě většinu úkolů tohoto osobního a průzkumného stroje převzal Kubelwagen. Přesto však bylo těchto vozidel vyrobeno okolo 35.000. Poháněný přívěsný vozík umožňoval stroji dobrou mobilitu i v obtížném terénu.. I přestože skutečnou motorku pravděpodobně nikdy vlastnit nebude, tak musím konstatovat říct, že je mi velice blízká.

     Vlastní stavebnice se skládá z několika ”stříkaných” dílů ze světlešedého plastu. I přestože se jedná o starší model, tak na něm mnoho přelitků nenajdete. Součástí modelu jsou i dvě figurky , řidič a důstojník s mapou v ruce (figurka vojenského policisty na fotografii pochází také ze stavebnice fy Hasegawa, ovšem z modelu Kettenrad).

Vojenský policista řídící dopravu stojí u sajdkáry BMW R75, východní fronta, 1943-1944. [Fografie: by S. Brezinski]

Podlahu přívěsného vozíku je třeba doplnit proužky plastu simulujícími dřevěné latě, které tam byly umístěny. Motocykl je proveden v barvě používané od roku 1943, tzn. v evropské žluté /zde v akrylátovém provedení/. Pneumatiky jsou natřeny tmavě šedou. Helma umístěná na sedadle řidiče pochází z nějaké figurky z měkkého plastu. ”Motorkářský” kabát byl často vyráběn z pogumované látky, proto jsem ho natřel pololesklou šedozelenou.

     Kola jsou vylisována plná, bez výpletu. Pro vydlabání plastu mezi vidlicemi a okolo kol doporučuji použít skalpel č. 11. Vyhloubené mezery doporučuji vyplit tmavou barvou.

     Stavebnice obsahuje i celkem slušně provedený kulomet MG34, ale přesto doporučuji jeho nahrazení kulometem z ”hakly” od ESCI. Model vhodně oživí i brzdná a radící lanka z jemného drátku.

 

Fotografie restaurované sajdkáry BMW 75R v markingu DAK, Wright Museum, Wolfboro, NH, USA. Povšimněte si detailů držáku MG34 a olejových skvrn na podlaze. Použitá barva připomíná spíše evropskou žlutou, než africkou pískovou.

     Závěrem shrnuji, že tento model je pěkný a dobře se staví. Hotový model odpovídá velikostí danému měřítku, proto je obtížné ho vůbec vidět, natožpak hodnotit.

Jinou recenzi tohoto modelu od Douga Chaltryho najdete na: http://www.ontheway.us/reviews/Hasegawa/kubelBMWreview.htm