Obrněné Auto Škoda PA-II Želva v měřítku 1/76

Stavební recenze reinového kitu od fy AIR Czech

Úvod & Historie

  Když jsem poprvé viděl toto vozidlo, můj první dojem byl, že připomíná želvu. Zřejmě nejsem sám, jelikož přezdívka vozidla v Československu byla právě „želva“. Podle mých omezených informací vyrobila továrna Škoda dvanáct těchto strojů v letech 1924-25 a tři byly prodány do Vídně rakouské policii. Ty měly sloužit při obraně Vídně v roce 1945, nejsem si ale vědom jaké barvy a v jakém markingu v té době byly.

  PA-II, oficiálně také OA vz. 23, měl na svou dobu velmi revoluční design. Zatímco většina výrobců obrněných vozů navrhovala vozy s plochými tvary (německý SdKfz 222, sovětský Ba-10), Škoda navrhla tento složitě zakřivený vůz. Želva připomíná osobní auta Škoda z třicátých let a Chevrolet a Ford z let padesátých. Aerodynamický tvar vypadá jakoby odrážel kulky i vzduch. Cenou za tvar byl pancíř tenký 3-5mm, což bylo dost pro odražení střel z větší vzdálenosti, ale málo na ochranu před střelbou ze standardní vzdálenosti. Pro policejní vozidlo to však zřejmě bylo dostačující. S náhonem na čtyři kola mělo vozidlo i dobré jízdní vlastnosti mimo cesty. Doporučuji http://mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/ pro více informací.

   Poněkud divný je prostor řidiče. Všimněte si, že v přední části nejsou žádné větší průzory. Řidič seděl na pravé straně a díval se van malými průzory v každém rohu, průzory pod každým z kulometů Maxim. Viditelnost ven tak musela být příšerná. Myslím, že vozidlo má pouze jeden motor, ale žaluzie motoru jsou vepředu i vzadu (zřejmě na zmatení nepřítele?). Četl jsem, že posádku tvořilo pět mužů, ale vozidlo se zdá pro pět lidí poněkud malé, takže já bych tipoval spíš tři.

Návod

   Návod je srozumitelný a každý s trochou zkušeností by měl být schopen přijít na to, co kam patří. Nezapomeňte dvakrát přiměřit a jednou lepit. Návod na zbarvení je ČB a v češtině, ale není  problém mu porozumět.

 

Kit a jeho kompletace 

1)    Model je zabalen v pevné krabičce ve dvou sáčcích. Skládá se z 32 krémově zbarvených, velice pěkně odlitých rezinových dílů. Všechny detaily a rytí do hloubky je jemné a v měřítku. Povrch rezinu je hladký a bez bublin. Pro detailnější informace viz pohled do krabičky na těchto www stránkách.

2)    Mezi díly se nachází čtyři vodou chlazené kulomety Maxim, které je možno připevnit ke korbě pod různými úhly. Nejtěžší částí stavby je začistit čtyři světla tak, aby je bylo možno připevnit k blatníkům s co možná nejmenším množstvím lepidla. Díly kapoty mohou vyžadovat trochu broušení, aby dobře sedly.

3)    Vzorky pneumatik jsou velmi pěkné. Je třeba vyvrtat díry ve dvou spodních dílech  pro čtyři měděné osy (viz 1. část návodu). Osy potřebují zkrátit, takže před lepením je dobré vše vyzkoušet nasucho.

4)    Aby dosedly kulomety dobře tam kam mají, je třeba kulatou část kulometu trochu zbrousit. Já je připevnil bílým lepidlem, takže jejich polohu lze později změnit, a pokud by došlo k nehodě, kulomety se pouze oddělí, ale nezlomí.

5)    Výfuková roura na boku byla nahrazena dutou měděnou trubičkou. 

   

Kamufláž & Marking

   Československé zbarvení sestává ze skvrn okrové, olivově zelené, černé a hnědé. Celý vzor vypadá složitě na barvení, ale je velmi atraktivní. Model nenabízí tradiční „mokré“ obtisky, ale černobíle tištěné SPZ a malou českou vlajku (viz scan návodu na zbarvení). Jelikož tato obrněná vozidla sloužila v roce 1945 i k obraně Vídně, možná by šlo použít i zbarvení v německé tankové šedé.

 

Shrnutí

   Celkově se jedná o velmi povedený model zajímavého, byť málo známého vozidla. Předpokládám, že pokud by se jednalo o vozidlo německé, určitě by bylo výrobci nabízeno dřív. Vřele doporučuji.

   

   Moc děkuji Sandmanovi & Overlordovi za tento kit a za jejich podporu v mém hobby. Děkuji Adamu Wilderovi za pomoc při zhotovení kamufláže.

Podklady

   Informace k tomuto vozidlu jsou velmi kusé. Doporučuji webové TANKS http://mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/ pro získání fotografií a informacích o historii vozidla.

    

 

Stephen Brezinski, Portland, Maine USA