Obojživelný automobil DAF-139 1/76
Od fy Giesbers z Holandska

Kat.č. 009

Úvod & historie

Jedná se o stavebnici experimentálního obojživelného vozidla vyvinutého pro Holandskou armádu. Obojživelných automobilů vzniklo v historii několik, stejně tak jako vozů s volantem vpředu a i vzadu. DAF-139 je však podle mě jediné vozidlo, které má obě uvedené technické vymoženosti! Motor je umístěn ve středu automobilu. Čtyři sedadla jsou dvě a dvě obrácena do obou směrů jízdy opěradly k sobě.

Dozvěděl jsem se, že byl vyroben pouze jeden prototyp, výsledky jeho testu však byly pozitivní.. Pravděpodobně by mohl bez problémů plnit stejnou úlohu jako pozdější německý Schwimwagen či americký GPA. Vzhledem k německé invazi do Holandska a Belgie v roce 1940 však tento prototyp zmizel. Pravděpodobně byl zničen aby nepadl do rukou nepřítele.

Stavebnice

V krabičce najdete 19 dílů čistě a bez bublin odlitých z resinu. Mezi díly najdete dva volanty a k nim dvě tyče, dva světlomety pouze pro jednu stranu vozidla, dva rámy větrných štítů, pět pneumatik (jedna je rezerva), celtovou střechu a čtyři její podpěry (k použití dle vlastní volby). Drobné díly je třeba začistit, což by ale neměl být nijak velký problém. Horší je to s korbou, ze které je třeba navlhčenou pilkou odříznout masivní nálitek (navlhčení zabraňuje prášení).

 

Návod

Návodem ke stavbě je pouze nepopsaný čtyř-pohledový výkres zkompletovaného modelu, který bych snad ani návodem nenazval. Vzhledem k tomu, že je stavebnice relativně jednoduchá, domnívám se, že s pomocí obrázku na krabičce, by ji měl bez problému sestavit každý středně pokročilý modelář. Žádný popis markingu ani kamuflážní schéma v návodu nenajdete. Model vyobrazený na krabičce je středně šedý, ale klidně to může být i barva světlé olivová.

Model

"Hrdý pan Giesbers stojíc před zkompletovaným modelem” :-)

Ve všech historických pramenech se uvádí, že byl postaven pouze jeden prototyp, ale já jsem našel fotografie na kterých jsou vozidla s různými SPZ /N44943 a N 44945/. To mě vede k myšlence, že postavena byla vozidla nejméně dvě. Proč by se měla měnit SPZ na jednom prototypů?

Závěr

Řekl bych, že tato stavebnice je velmi zdařilá a nabízí skvělo šanci k doplnění vaší kolekce o raritní obojživelné vozidlo. Z těch několika málo fotgrafií skutečného stroje, které jsem měl možnost vidět, je patrné, že stavebnice dokonale vystihuje vzhled své předlohy. Pokud chcete svůj postavený model umístit na dioráma, tak ho není problém umístit na silni nebo do města někde v Holandsku roku 1940. Odlitky jsou velmi kvalitní a stavebnice celkovým provedením plně odpovídá ostatním modelům fy Giesbers, které jsem dosud viděl.

Za stavebnici děkují Sandmanovi & Overlordovi a také firmě Giesbers Models, která jim jej zdarma dodala k recenzi!