Srovnání T-54/55 od PST & ACE
autor: Gary Zimmer

 

   

Konečně jsou na trhu “stříkané“ stavebnice sovětského tanku T-55 a to hne od dvou různých výrobců. První se objevil kit od ukrajinské firmy ACE. Tak jako u všech předchozích stavebnic se jedná o tzv. shortrun,  O pár měsíců později se v obchodech objevil další plastový model a to díky běloruské firmě PST. Před nějakým časem jsem od ACE stavěl Gvozdilku a mylně jsem došel k názoru, že kvalita stavebnic se zlepšuje. Bohužel T-55 se mi jeví jako krok zpět.  Bez ohledu na to se tento model prodává jako horké zboží, protože po tomto typu byl na trhu vyloženě hlad. Tento fakt si uvědomila také fa PST, takže urychleně, za cenu několika hrubých nedostatků, dokončila výrobu své stavebnice.

Varianty

Srovnávaná stavebnice ACE je T-55. Později přišli také T-59, OT-55 a T-54.  PST vydala hned dvě verze. První je T55 a druhá T-54/54A, přičemž ta se liší pouze koly , hlavní a kulometem DshK.  T54 se od T-54A liší pouze hlavní. Verze T-55 požívá stejný kanón jako T-54A, avšak jinou věž a kola. Rámečky obou uvedených stavebnic obsahují věže, kanóny pro oba typy. Přesto kity nelze zaměnit, protože obsahují  odlišná kola!

Stavební díly

Rozvržení stavebních dílů je u obou stavebnic velmi podobné. Spodní část korby se sestává z podlahy, bočnic a zadního dílu. Jeden představuje horní část korby včetně blatníků. Také 10 kol se samostatnými výkyvnými rameny je koncipováno shodně.  V obou kitech najdete také pásy shodě tvořené jak samostatnými články, tak delšími úseky. Provedeni detailů korby, nádrží a schránek na nářadí je také obdobné. Možnost elevace kanónu PST zajišťují čepy. Stavebnice ACE tuto možnost nenabízí a kanón je nutno přilepit k věží napevno.

    
Díly T-54/55 PST

 
T-54 PST                 T-55 PST

   
Díly T-55 ACE

Kvalita výlisků

V tomto ohledu jednoznačně vítězí PST, neboť u jeho stavebnic se jedná o klasické “stříkané“ výlisky vyráběné ve velkých sériích, kdežto u kitu ACE jde vyloženě o sérii limitovanou, proto je u něj jak kvalita forem, tak kvalita výsledných výlisků výrazně nižší.

Vlastní stavba

Kompletace stavebnice ACE dá dost zabrat. Prvním krokem je sestavení spodní části korby přičemž není třeba díly příliš začišťovat. Následuje instalace kol, které předchází upevnění výkyvných ramen. Tato činnost je však velmi náročná a představuje mnoho začišťování, sestavování “na sucho“, protože snadno může dojít  k chybám.

Výkyvná ramena by měla být ke korbě upevněna obdélníkový čepem zapadajícím do vertikálního slotu. Bohužel, tak jak jsem u ACE předpokládal, obdélníkové čepy ramen jsou spíše kulaté a sloty napůl zality plastem.

Každé rameno na pravé straně je o posunuto o kousek vpřed oproti protilehlému ramenu na straně levé, což se mi jeví jako podivné, když se jedná o model vozidla s podvozkem s torzními tyčemi /krom druhoválečných Tigerů a Pantherů/.

Uchycení ramen musí být v rovině a zarovnaná proti sobě.  Čepy a sloty měly zřejmě tohoto efektu docílit, ale v reálu třeba vše od oka dorovnat.

Kola jsou bohužel v mnoha místech zalita velkým množstvím plastu. Najdete 12 kol vnitřních a 8 vnějších, nikoli 10 od každého, jak má správně být. K úpravě 2 vnějších kol na vnitřní jsou však přiloženy dva středové náboje.

Příprava kol začíná zabroušením plochy jejich zadní části. Pak jsem pokračoval začištěním pěti otvorů pomocí vrtáku 1 mm, který mi pak posloužil jako pomocný čep při slepování vnitřní a vnější poloviny kol k sobě. Po slepení každého páru následovala spousta broušení a začišťovaní k docílení okrouhlého vzhledu. Další vrtání mě čekalo před přilepením kol na ramena je potřeba otvor ve vnitřní části kola patřičně zvětšit, neboť jak správně tušíte, je pro čep na rameni příliš malý.

První kolo podvozku by měla oddělovat větší mezera, než je mezi koly ostatními. U modelu je však větší mezera i mezi kolem posledním a předposledním, což  se mi po zkoušce připevnění hnacího ozubeného kola projevilo jako závažný problém. Nezbývalo, než poslední kolo na obu stranách posunout včetně ramen o kousek vpřed.

Pásy jsou asi nejhorší částí stavebnice. Jsou různě silné, a jejich vnitřní strana neobsahuje žádné detaily, nemluvě o vodících zubech. Před jejich nalepením na hnací kolo je zněj potřeba odstranit polovinu zubů. Instalace ostatních částí pásů není již nijak problematická.  Jako pomůcka zde dobře poslouží gumička.

Horní část korby sedí na stranách dobře ale na předku zůstává velká mezera, kterou je třeba zatmelit.

Základem kompletace je nesnažit se dát dohromady vše najednou. Praktičtější je postupovat pomalu a postupně. Nejprvě vše sestavit “na sucho“ a lepit až momentě, kdy vše opravdu sedí.

T-54/55 od PST oproti tomu zapadá do sebe jedna radost. Kompletace spodní části je naprosto jednoduchá. Sloty pro pohyblivá ramena podvozku jsou tam kde mají být. Musíte si dát pozor pouze na to, aby byla čepy pro kola v rovině.

Hnací kola jsou vhodně předem ozubena pouze částečně, ale na problém narazíte v momentě kdy jejich vnitřní a vnější poloviny sesadíte k sobě. Pak zjistíte, že jejich ozubené části nejsou proti sobě, ale mírně potočeny, což třeba napravit.

V jiných recenzích jsem se dočetl, že design pásů není správný. Upřímně řečeno nevím, ale rozhodně je lepší než u pásů ACE.

Detaily

Na obou stranách věže by měly být umístěna držadla.  Návod ACE říká “vyrobit z měděného drátku“. Vše co potřebujete je trošku zapracovat vrtákem 0.5mm a ohnout kousek tenkého drátku. Na věži jsou naznačena místa, kde vrtat. Já osobně jsem provrtal věž úplně a drát po zasunutí dovnitř jednoduše ohnul. PST dodává držadla vylisovaná z plastu. Při stavbě prvního modelu jsem je použil, ale u dalšího jsem je nahradil drátkem. Jednoduše proto, že původní díly působí příliš robustní a nemodelově.

Zůstávají nám detaily věže. T-55 od ACE má více reflektorů než nejnovější Hyundai. Jeden velký na přední část věže a vedle něj ještě jeden menší. Jeden na zadní část věže a velitel má na kupoli také svůj vlastní. Našel jsem také fotografie tanků se dvěma velkými zakrytovanými světly nastříkanými v barvě tanku. 

Na věž T-55 od ACE také přijde upevnit trubice a to na levou stranu. Pozor pokud ji tam přilepíte před nanesením věžového čísla, tak máte smůlu, protože pak už tam obtisk nedostanete.

Zásadní nedostatky stavebnice fy PST jsou tři věžové zvedací háky a velitelský poklop. Háky nemají správný tvar a je třeba je upravit.  Poklop velitele vypadá, jako by byl navržen spíše pro měřítko 1/144. Každopádně je příliš malý. No a poslední je hlaveň jejich ústí se mi zdá příliš hubené.

Kamufláž a marking

Jedná se o poválečné Sovětské tanky, tak bychom nečekali nic extravagantního. Žádná oblíbenou barva, jen a jen obyčejná zelená s bílými čísly.  Eventuelně písková v případě cílů A10 během Pouštní bouře. ACE však nabízí o něco víc. Jejich obtiskový aršík obsahuje navíc také arabský, či “ožehavější“ polský marking z období invaze spřátelených armád  v Srpnu 1968.


Obtisky T-55 ACE

PST nabízí pouze obyčejnou zelenou. V návodu ale zapomněla na umístění obtisků, což naštěstí není nic hrozného a zkušený modelář si poradí. PST přeci jen obratem zveřejnila na svých webových stránkách chybějící číst návodu.

Věžové číslo 600 patří tanku afgánské Severní aliance, což nás vrací do dob kdy byli u moci šílenci z Talibanu a zbytek pouze přihlížel.

Ssestavené modely

   

PST T-54                    PST T-55                   ACE - 55

Overlordova poznámka: ACE již dodává v novějších stavebnicích vylepšené rámečky s koly a pásy!