Phänomen Granit 25 Kübelwagen
stavební recenze – resinový model 1/72 od fy JV Model

Stephen G. Brezinski
Portland, Maine, USA

  N_72_PG25box.jpg (9767 bytes)

Historie

Název Kübelwagen je obvykle spojován pouze s VW Type 82. Ve skutečnosti se jím v letech třicátých a čtyřicátych letech označovala celá skupina německých vojenských vozidel. Slovo Kübelwagen je zkratkou Kübelsitzwagen a přeložit se dá jako ”kbelíkové auto”, to kvůli tvaru jeho sedadel. Typ který je předmětem tohoto článku je raritní středně těžký vojenský automobil 4x2. Našel jsem na něj pouze jednu jedinou referenční fotografii, na které je vozidlo s velkými bílými závodními čísly. Naštěstí byl stejný podvozek použit i pro známější vojenskou ambulanci 4x2 Phänomen Granit-25 Kfz. 31. Množství referenčních fotografií tohoto typu my poskytlo dostatek podkladů na kola, podvozek a kapotu motoru. Vzhledem k tomu, že se tato vozidla vyráběla v polovině třicátých let, tak se většinu vyskytují v tmavě šedé barvě (dunkelgrau). Pokud se některá dočkala roku 1944, tak mohla být i přestříkána

evropskou žlutou (dunkelgelb). Většin vozidel pohybujících se v zázemí však zůstala i poté v původní šedé.

Česká firma JV Model vyrábí Phänomen Granity v několika verzích podvozku i korby. Většina vyrobených vozidel byly ambulance, které jak jsem vyrozuměl, sloužily hlavně u Luftwaffe. Předpokládám také, že určité množství těchto strojů bylo dodáno spojencům Německa. Modernější Phänomen Granit 1500 vyráběný ve čtyřicátých letech doposud jako model firma JV Model nevydala. Nezbývá něž doufat, že tak někdy v budoucnu učiní.

N_72_PG25_06.jpg (4355 bytes)

Stavební návod

Návod, který vidíte výše, obsahuje české a anglické popisky. Angličtina není zrovna nejlepší, ale srozumitelná je. Vzhledem k tomu, že já česky neumím ani slovo, tak si tuto skutečnost vůbec nedovolím kritizovat. Grafický sestavný návod je dostatečně jasný, abyste dle něj bez problému model úspěšně sestavili. Mnoho resinových kitů stavební návod vůbec neobsahuje, proto je velkým kladem této stavebnice.

N_72_PG25_05.jpg (4188 bytes)

Celkový dojem

Stavebnice obsahuje 20 dílů z bílého resinu a čirou plastovou folii k ”zasklení” oken (což opět není u resinovým kitů obvyklé) a jeden díl z bílého kovu - volant. Použitý měkký křídový resin je odlišný od materiálu používaného jinými výrobci (Milicast, MarS, LEVA, TP atd). Tento materiál se jednoduše začišťuje a také je vcelku odolný proti zlomení.

Model kübelwagenu neobsahuje žádné obtisky. U ambulance však obtisky (červené kříže) najdete.

Stavba

  • K lepení jsem použil jak tekuté, tak gelové kyanoakrylátové vteřinové lepidlo.
  • Jak vidíte na obrázku výše,  resinové díly bylo nutno před vlastní stavbou řádně začistit, což však nebylo nebylo nic náročného. Kola jsou odlita přesně a vypadají dobře. Do jejich vnitřních stran je potřeba navrtat otvory pro pevnější uchycení nápravy usnadňující následnou kompletaci povozku.
  • Přístrojová deska a motorová přepážka sedí i vypadá dobře. Do kabiny doporučuji doplnit řadící páku na podlahu vedle místa řidiče a napříč zadní strany předních sedadel držadlo. Jak jsem pochopil, toto držadlo se v podobných vozidel často vyskytovalo a sloužila při jízdě v terénu jako opora pro pasažéry. Sloužila také často jako vhodné místo pro zavěšení výstroje.
  • Přední i zadní sedadla přesně sedí a po přilepení vypadají dobře.
  • Při stavbě sem měl menší problémy při sesazování korby a rámu podvozku, ale trocha zabroušení a zatmelení u v místech blatníků to vyřešila.
  • Pro lepší vzhled modelu jsem doplnil drobné díly, které ve stavebnici nenajdete a které jsem si sám vyrobil (např. výfuk, stěrače, zpětná zrcátka, “policajty” atd).
  • Na fotografiích můžete zahlédnout i malá ”křídélka” na obou stranách čelního skla. Předpokládám, že tato skleněná “křidélka” sloužila k ochraně cestujících před větrem a deštěm? Vyrobil jsme je z tenké čiré plastové destičky a domnívám se, že dodávají modelu realističtější vzhled. Všiml jsem si podobných “křidélek” také na Mercedesu Type 260 Kübelwagen.

N_72_PG25_07.jpg (4422 bytes)

Finiš

Vzhledem k tomu, že ho plánuji umístit na dioráma z operace Barbarossa 1941, tak jsem svůj Phänomen Granit kübel jsem nastříkal akrylátovou tankovou šedou (dunkelgrau) od fy Model Master s to novou dvou-činnou pistolí Iwata. S touto pistolí jsem velice spokojen a starý, v pořadí již třetí, Model Master/Aztec jsem zahodil..

Kola jsou natřena tmavě šedou Grimy Black od Poly S. Sedadla jsou nabarvena středně hnědou, barvou, kterou jsem zvolil tak, aby trochu kontrastovala s převažující šedou. Abych na některých místech modelu docílil patřičného zesvětlení, použil jsem technologie “omývání ” a postupného jemného “stínování”.

Obtisky pro SPZ jsem použil z aršíku na Opel Blitz od ESCI a Po zaschnutí jsem je přelakoval matným lakem. Přední SPZ jsem umístil na uprostřed na mříže chladiče tak, jak jsem to viděl na fotografiích ambulancí. Bílé pruhy umístěné na předních i zadních blatnících zjednodušovali orientaci jednotlivých vozidel konvoje při jízdě v noci.

Po aplikaci obtisků jsem aplikoval pomocí ředěné akrylátové barvy a suchých barevných pigmentů, abych imitoval znečištění vozidla prachem ukrajinských cest.

Na závěr jsem všechna lesklá místa modelu přestříkal matným lakem Model Master.

N_72_PG25_01.jpg (5035 bytes)  N_72_PG25_02.jpg (4780 bytes)   N_72_PG25_03.jpg (4815 bytes)  N_72_PG25_04.jpg (4939 bytes)

Shrnutí

Tento model mě osobně velice potěšil a mohu jej všem modelářů vřele doporučit. Většina bodů uvedených v tomto článku platí i pro stavebnici ambulance. Děkuji Milanovi za to, že tento kit zahrnul do našeho směnného obchodu. Firma JV Models v měřítku 1/72 dále nabízí také modely německých kolových tahačů a obrněné drezíny.