M10 GMC (Gun Motor Carriage) - Lend Lease

EXTRA TECH Kit #72029

1/72

Stavební recenze

ÚVODEM

O nových modelech Achilles a M-10 GMC toho bylo řečeno na různých diskusních fórech hodně. Dostalo se jim chvály, nicméně je otázkou, zda kvalita odpovídá ceně 30 USD. Zatímco předchozí modely Extratechu byly resinové, M-10 a M-36 jsou stříkané a obsahují i planžetu leptů.

 

 HISTORIE PRO MODELÁŘE

         Místo označení tank, který toto vozidlo připomíná, byl stroj označován jako "gun motor carriage“ (něco jako samohybné dělo). Podobně jako série německých Marderů bylo vozidlo lehce pancéřované, vybavené kvalitním dělem s vysokou úsťovou rychlostí. M-10 se však lišila plně otočnou věží.

         M-10 je odvozen z M4 Shermanu se zavěšením VVSS a dvojicí dieselových motorů z M4A2. Namísto 75 mm kanónu byl M-10 vybaven výkonnějším, původně protiletadlovým kanónem 76,2mm. Britové pak M-10 Wolverine přezbrojili 77mm kanónem na Achilles. S novou věží a 90mm kanónem pak vznikl M-36 Jackson.

         Mobilní, lehce opancéřovaný stíhač tanků nebyl příliš úspěšný a často byl nasazován k podpoře pěchoty. Mnoho jich bylo dodáno francouzským jednotkám, 52 jich bylo v rámci Lend-Lease dodáno do SSSR.

 CO NAJDEME V KRABIČCE

       

Model M-10 sestává z 142 dílů z šedého plastiku, dalších 50 dílů s pásy a 18 leptaných dílů. Díly jsou odstříknuty čistě, s ostrými detaily a bez otřepů.

Část zavěšení pojezdových kol VVSS (Vertical Volute Spring Suspension) je nejpropracovanější částí modelu. Na obrázku nahoře je srovnání se stejnou částí od Revellu (bílý) a ESCI/Italeri. Všimněte si, že zatímco u Rev a Ita jsou pouze levá a pravá polovina, u Extratechu je třeba dát dohromady 8 dílů. To umožňuje přizpůsobit podvozek nerovnostem terénu pro účely diorámy.

 

Na horním obrázku je srovnání hnacích a napínacích kol Extratechu s Revellem (bílý) a Italeri (béžový). Ita a Ext jsou srovnatelné, na Revellu některé detaily chybí.

 

Na tomto obrázku je srovnání L-L pásů Extratechu s pásy Revellu (taktéž L-L) a Italeri (vinyl). Pásy Revellu jsou nejširší, Italeri nejužší, Extratech mezi nimi. Pásy Extratechu mají nejostřejší detaily a jejich sestavení je bez problému. Vinylové pásy od Italeri jsou příšerné.

STAVEBNÍ POZNÁMKY

1. Některé části interiéru je třeba vyrobit dle dostupných podkladů svépomocí. Příkladem je střelivo uložené v zadní části věže. Toto není nutné u verze Extrapack, která náboje obsahuje.

2. Závěr kanónu je vcelku pěkný, ale zjednodušený a bude potřebovat dodělat některé detaily.

3. Hlaveň potřebuje zbrousit přesazení, aby měla kulatý tvar, případně je možné sehnat hliníkovou.

4. Je nutné začistit některé díly (kola, schránky na náboje…)

5. Kresba na posledních stranách návodu s instrukcemi pro marking ukazuje špatný směr pásů při pohledu zepředu. Správně jsou pásy znázorněny na krabici.

6. Většina fotografií, které mám k dispozici, ukazuje na kryt, rozšiřující se směrem dolů pod krytem motoru (je i na kresbě na krabici). Kit však tento kryt nenabízí. Je ale pravděpodobné, že tento kryt zdaleka všechny M-10 neměly.

7. Při kompletaci „vozíčků“ s koly je třeba dbát na to, aby díly B33 byly v rovině s díly B25 tak, aby pásy ležely rovně.

8. Na prstenci věže nejsou žádné výčnělky pro uchycení věže na korbě, takže chceme-li věž připevnit, je třeba ji napevno přilepit. Je vhodné pohrát si s detaily věže ještě před jejím přilepením ke korbě.

9. Periskop velitele (E7) jsem mírně pozměnil podle dostupných fotografií.

10 Tažné lano na levé části v kitu není, je proto třeba jej vyrobit. Mně posloužila šňůrka ze sáčku čaje namočená v Herkulesu.

11. V návodu není znázorněno umístění periskopu řidiče a radisty (B20). Je třeba je přilepit zespodu na každý poklop (A6 a A16), pokud chcete mít poklopy otevřené.

12. Pro M-10 z období vylodění v Normandii je možno přidat “křovinořez“ od LEVA nebo scratchbuilt.

 

13. Obrázek nahoře ukazuje sestavené zavěšení „vozíčků“ a hnacích a napínacích kol. Rozvržení modelu umožňuje sestavit nejlepší podvozek v malém měřítku.

14. Na obrázku nahoře ukazuje návod umístění nástavby korby na její spodní část. Poklopy řidiče a radisty lze otevřít, ale jejich panty nejsou přesné. Chceme-li mít tedy poklopy otevřené, je třeba panty vyrobit znovu. Dvě různé vrchní části korby jsou v krabici. Jedna s naznačením umístění nýtů přídavného pancéřování (B7), druhá bez nýtů pro pozdější verzi. Další část návodu ukazuje sestavení věže. Pro umožnění co nejlepších detailů uvnitř je horní část rozdělena do tří částí (F2, F8 a F1). Je ale obtížné spojit podsestavu se spodní částí bez mezer.

 

  

15. Tento obrázek ukazuje interiér v během doplňování detailů z dodaných leptů a sctarchbuilt dílů z plastu a drátku. Vlastní interiér však nebude po kompletaci modelu téměř vidět.

16. Leptaný díl H4 je zobrazen jako dotýkající se prstence věže, což není správné. Všimněte si malých propadlinek na protizávaží věže.

17. Přední a zadní švy po svařování by měly být vyznačeny výrazněji, jak je ukázáno na obrázku nahoře s nenabarvenou korbou a věží.

18. Nástroje v zadní části jsou excelentní. Slyšel jsem stížnosti, že úchyty nástrojů nejsou znázorněny. Mi to vyhovuje, stejně bych je odřezával a vyráběl nové. Možnosti umístění nástrojů jsou různé, na mém modelu jsem zvolil jiné než to, co je v návodu.

KAMUFLÁŽ & MARKINGS

M-10 byl z továrny ve zbarvení Olive Drab, která mohla být ve skutečnosti různých odstínů od zelena do hněda, takže není třeba si dělat příliš starosti. Interiér věže je ve stejné barvě jako exteriér, interiér korby a podlaha by měly být bílé. Po aplikaci obtisků jsem spodní část korby přestříkal barvou prachu.

 

Extratech nabízí mokré obtisky pro šest vozidel, Americké, Polské a Francouzské. Obtisky jsou velmi pěkné. Dva sovětské pluky byly vyzbrojeny v rámci L&L celkem 52 stroji M-10. Našel jsem pouze jednu nekvalitní fotografii sovětského M-10 z června 1944, takže marking mého stroje je vytvořen pouze na základě mých znalostí o typickém markingu v SSSR, dané jednotce atd. Nakonec jsem zvolil pouze hvězdy a bílý trojúhelník pro rozlišení ze vzduchu.

  

Zde je foto na kterém je dobře vidět možnost upravit podvozek nerovnostem terénu. Toho se zavěšením od ESCI nelze dosáhnout. Všimněte si periskopů na vnitřních stranách poklopů řidiče a radisty, které chybí v návodu.

 

19. Tažné lano je z provázku od čajového sáčku, namočené v bílém lepidle a nabarvené. Leptané kryty světel jsou velmi realistické. 

20. Smotané celty jsou z epoxidového tmelu.

ZÁVĚR

Model se mi velmi líbil a doporučuji jej jako základ výstavního modelu. Interiér se může zdát pokročilým modelářům zjednodušený, doporučuji koupit Extrapack. Pro příznivce “Wargames“ je ale model příliš složitý a drahý. Těm ovšem poslouží model od firmy HaT.

 REFERENCE

U. S. Tank Destroyers In Combat 1941-1945 by Steven Zaloga, Concord Publications (1996).  Výborná publikace, není drahá, obsahuje barevné bokorysy a mnoho fotografií.

Camouflage of the Tanks of The Red Army 1930-1945, Armada Vertical Series No. 5, překlad Stephen (Cookie) Sewall, Exprint Publications (1999).  Vynikající zdroj informací o markingu sovětských AFV, celá anglicky.

Tanks of Lend Lease, 1941-1945 (2000).  Ruská publikace s anglickým „výcucem“. Mnoho fotografií strojů L&L, od tanků po motocykly. Bohužel, větší část je pouze rusky.

U.S. Tank Destroyers in Action by Jim Mesko, Squadron/Signal Publications (1998).  Velmi dobrá levná publikace o US stíhačích tanků z WWII.

http://afvinteriors.hobbyvista.com/m10/m10a.html  Stránka o interiérech obrněné techniky.

http://www.ontheway.us/reviews/Extratech/M10prev.htm  In the box preview modelu M-10 od Douga Chaltryho.

 http://www.ontheway.us/reviews/Extratech/Achillesprev.htm  Preview kitu Achilles od Douga Chaltryho.

http://www.ontheway.us/reviews/Extratech/AchillesEPprev.htm  Preview později vydaného Extrapacku Achilles, který obsahuje resinové díly a rozsáhlejší lepty.

http://www.extratech.cz/products.asp  Domovská stránka Extratechu

Stephen Brezinski