Jagdpanzer IV (A) ”Zwischenloesung”

 

Zde vám představuji svůj model německého stíhače tanků Jagdpanzer IV (A). Model jsem sestavil z resinové stavebnice 1/72 od fy FSF/kat. TL 014/. Tuto jsem si vybral, protože jako jediná s dostupných kitů a konverzních setů nabízí dutý vnitřek zvýšeného bojového prostoru. Z obrázků jistě chápete proč. Mým cílem bylo model doplnit model o interiér přední části vozidla a vlastního bojového prostoru. Pro kompletaci předku vozidla jsem použil upravený set “interiér řidičského prostoru pro Pz.IV” od fy Extratech. Zbývající části bojového prostoru včetně závěru kanónu jsou kompletní scratchbuilt z plastu, plchu a drátků.

 

Rozhodl jsem se postavit si model vozidla, které bylo zničeno v průběhu Ostravské operace v okolí obce Kobeřice v Dubnu 1945. Dle vzpomínek p. Paličky tehdejšího velitele tanku T34/85 /věž.č. 603/, který samohybku zničil, byla zasažena dvakrát a při tom její osádka kompletně zahynula.

Níže můžete vidět, jak jsem se vypařádal s problémem, kterak takovou zahynuvší osádku ztvárnit. Bezvadně k tomu posloužily části figurek od fy Preiser, trocha Miliputu a také stříkací tmel od fy AGAMA. Pro interiér jsem si připravil ještě sluchátka vyrobená z drátu a plastu, náboje a nábojnice od fy Shatton a jeden MP 40 ze setu fy Preiser.

Po umístění figurek, doplnění dalších detailů a nabarvení vypadal interiér mého modelu takto.

     

Celý interiér jsem při kompletaci modelu nenávratně uzavřel, takže toho z něj není příliš mnoho vidět. Já i vy ale víme, že tam je!J Po zkompletování modelu jsem na jeho exteriér doplnil pár detailů častečně ze stavebnice, částečně z jiných a největší měrou vyrobených znovu z plastu, plechu a drátku. Před finálním zatmelením několika povrchových nedostatků, sjednocením povrchu stříkacím tmelem AGAMA a vlastní aplikací kamuflážních barev vypadal můj model takto.

   

Po nástřiku základní žlutou jsem štětcem doplnil zelenou a červenohnědou /všechny akryláty AGAMA/ a poté jsem pomocí malinkého trojúhelníkového razítka naznačil „ambush“.

Pak už jsem jen model přelakoval a aplikoval dekály vytištěné na tiskárně Alps /tímto děkuji kolegům Sandmanovi a Mittemu za pomoc/. Na závěr jsem model lehce opatinoval a   malino zesvětlil hrany metodou suchého štětce. Trochu jsem si pohrál i se stínováním, ale co se týče těchto metod, jsem zastáncem „méně je více“!

     

Hotový model jsem umístil na podložku s terénem, tak aby vše co nejvíce odpovídalo předloze. Níže můžete posoudit, jak má snaha dopadla!