Italská tanketka Carro Veloce 33 - 1/72

Leva Productions, Kanada /Kat. č. 72-B-08/1 a 72-B-08/

Toto vozidlo je známé pod označením L3/33, Carro Veloce 33, CV 33, nebo také CV 33 731(i), pokud sloužilo Němcům. Celkem bylo vyrobeno více než 2000 strojů v několika variantách. Tyto tanketky byly dodávány i několika spojenců Osy, včetně Maďarska. Italové nasadili tato vozítka ve východní a severní Africe, v Jugoslávii a také v samotné Itálii. Domnívám se, že v Rusku použita nebyla. Tato malá hbitá vozítka byla bohužel pouze lehce pancéřovaná a příliš chabě vyzbrojená na to, aby byl schopná vzdorovat většině pojeneckých obrněnců.

Stavebnice je bez bublin odlita z křehkého světlezeleného a světlehnědého resinu. Kit se sestává ze dvou dílů korby s otvory v místě poklopů, do kterých je možno umístit pouze “půlfigurku”, dvou dílů podvozku (kola a pásy vcelku), dvou poklopů, dvou výfuků, kusu náhradního pásů s úchyty, plachty a pytle s pískem /měkký pancíř/ na předek vozidla. Výzbroj si můžete vybrat. Buď kulometné “dvojče” 8-mm, nebo 20 mm kanón.

Nýty a další detaily jsou provedeny velmi pěkně. Na spodku korby je velký vtokový nálitek, který je třeba odstranit. Pásy jsou bohužel příliš tlusté a postrádají vodící zuby, což je bohužel u obdobných resinových stavebnic obvyklé.


Stavebnice kulometné/kanónové verze vznikla úpravou ze staršího kitu L3/33 /Kat.č. 72-B-08/, který obsahuje plamenometnou L33 s vozíkem paliva, který je proveden velmi pěkně. Výhodou starší stavebnice je kruhový kryt motoru, který novější kit z nepochopitelných důvodů postrádá.

 

Ve stavebnicích najde pouze grafické stavební návody.

Obtisky ve stavebnicích bohužel nenajdete.

Po pracnějším začištění jednotlivých dílů byla stavba modelů velice jednoduchá a rychlá.

  

Stephen Brezinski