IDF AMX 13

Stavebnice

Model je postavený z rezinovwj stavebnicw AMX 13 od německej firmy WSW. Model som získal výmenou od kolegu Milana Vinše. Obsahom stavebnice je niekolko odliatkov (korba, veža, kolesa, hlaveň kanónu a pásy). Odliatky majú krásne a ostré detaily, jediné zhoršenie kvality bolo u pásov, ale nie je to nič hrozné a čo som ocenil,bola skvelá ohybnosť rezinových pásov, takže sa dali skvele vytvarovať.

   

Stavba

Stavbu som začal odbrúsením a začistením náliatkov. Po tomto nenáročnom kroku nasledovalo zlepenie modelu.Asi mi nik neuverí,ale model som mal za pomoci sekundového lepidla zlepený behom 3 hodín. Niečo podobné som zatial zažil len pri modeloch firmy Revell.Sám som bol prekvapený,priznám sa,že som čakal väčšie ťažkosti pri lepení celorezinovej stavebnice.

     

Bagáž,ktorá je tak charakteristická pre stroje IDF som použil zo skvelých setov firmy Goffy model,ktoré som nalepil na model pred striekaním.

Barvenie

Kamufláž AMX 13 je z obdobia bojov na Golanských výšinách v roku 1967.

   

Ako základ som spravil preshading: celý model som nastriekal bielou farbou a linky som prestriekal silne zriedenou čiernou. Ako kamuflážnu farbu som zvolil Humbrolku 187, ktorá je podla mňa moc dobrá volba. Po jej nastriekaní som spravil postshading, čiže do pôvodnej Humbrolky som pridal bielu a zriedenú farbu som striekal do stredov plôch. Keďze sa jedná o dosť maličký model, bola to obťiažna práca. Následovalo prelakovanie modelu pololesklým lakom Vallejo, ktorý spraví skvelý základ pre filtre a wash. Filtre som robil mojou oblúbenou farbou Humbrol 116. Piesková farba dostala po nanesení niekolkých vrstiev filtrov správny nazelenalý nádych.

   

V tejto fázy som vymaloval všetku bagáž (batohy, plachty, bandasky...) a pomocou washu zvýraznil všetky linky a aj záhyby a tiene na bagáži(výstroji). Následoval jemný drybrush hrán a vystupujúcich detailov a paint chipping. K slovu sa ešte dostali pigmenty(MIG), ktorými som naznačil celkové zaprášenie vozidla.

     

Tým je stavba zdárne ukončená a jediné čo chýba, je spraviť pekný podstavec s kúskom terénu.

 Moje celkové hodnotenie stavebnice je:firma WSW nám ponúka skvelý model.

 Branislav Herain