Sovětský tank T-72 M1 - 1/72

Srovnání plastové stavebnice T-72M1 od fy ACE s resinovým  kitem T-72M1 (PT-91) od fy Modelkrak

 

Stavebnice T-72M1 od ACE je téměř shodná s modelem M-84 od téhož výrobce, takže co bude dále uvedeno, platí pro oba kity. M-84 je jugoslávská verze T-72 lišící se několika drobnostmi.  Vypadá to, že rámečky v obou kitech obsahují stejné díly, jejichž část pak dle dané verze zůstane nepoužita. Je to něco obdobného jako u stavebnic T-54/55. Pokud si chcete jednotlivénrámečky prohlédnou detailně, mrkněte sem na stránky ACE.

 

Jak vidíte na obrázcích, nový plastový kit rozměrově víceméně odpovídá starším resinovým stavebnicím. Výhodou nové stavebnice od ACE je, že má všechny poklopy otevřené, zatím co kity od fy Modekrak je mají zavřené. Resinová věž a korby s bloky reaktivního pancíře patří polské verzi PT-91.

   

Kola jsou v plastovém kitu T-72M1 jsou mnohem lépe propracovaná, než tomu je například u T-54/55. Pojezdová kola jsou u plastového i u resinových kitů srovnatelná.  Co se týče hnacích a napínacích kol, tam vede Modelkrak se svými koly odlitými z "bílého" kovu, která však také nejsou zrovna nepropracovanější.  Plastová hlaveň kanónu ACE je mnohem přesnější a propracovanější, než u starších kitů T-54/55.

Stavební návod ACE je proveden formou "rozstřelu" na jednotlivé díly a vypadá vcelku přehledně. Návody u stavebnic od Modelkrak tak obsáhlé a přehledné nejsou. ACE nabízí obtiskový aršík s markingem pro celkem šest tanků (2x Irák, SSSR, DDR, Finsko a Indie), což je velmi potěšující. Modelkrak ke svým stavebnicím žádné obtisky nepřikládá.

Pásy u T-72M1/M84  od ACE jsou provedeny stejně jako u T-54/55 a jsou z vnější strany vcelku pěkně provedeny. Vnitřní strana pásů však bohužel postrádá jakékoli detaily, což mě dosti vytáčí a nechápu, proč je ACE stále takto dělá.