T-34/85 od Eastern Express vs. T-34/85 od Revell
měřítko 1/72

Stephen Brezinski 30/07/02

Jsem velice šťasten, že se mi v rozmezí několika dní podařilo sehnat tyto dvě zbrusu nové stavebnice známého ruského tanku T-34/85. Proto si Vám dovolují předložit srovnání obou kitů na základě prvního pohledu do krabiček. Doufám, že jejich stavební recenze budou brzo následovat.

Korby

     Korby v obou stavebnicích jsou provedeny velice pěkně a detailně. Obě korby /Eastern Express (EE) i Revel/l mají zavřené kryty motoru, což znesnadňuje případné umístění motoru [na rozdíl od stavebnice fy AER, která obsahuje korbu s kryty otevřenými].
     Korba od EE umožňuje otevření předního řidičského poklopu, který má detaily i na vnitřní straně. Řidičský poklop na korbě od Revellu je oproti tomu uzavřen. Zdá se že kompletace korby od Revellu by měla být snadnější, protože v dolní části zadního pancíře je snadno přehlédnutelná sestavná spára.
     Výfuky EE jsou velice podobné výfukům na starším modelu od fy ESCi, zatímco Revell nabízí mnohem realističtější výfuky ze dvou dílů /výfuk + kryt/.
     Revell nabízí přední blatníky hranaté z konce roku 1944, kdežto EE nabízí verzi z počátku roku 1944 s blatníky zaoblenými. Podíváte-li se na rámeček fy Revell, tak se Vám asi nejprve bude zdát, že tažné lano je zlomené a kratší kus schází. Ve skutečnosti je třeba lano zkompletovat z několika dílů. EE dodává pouze čtyři oka a modelář si musí vlastní lano vyrobit z provázku, či drátku.

 

Podvozek a hnací kola

     Kola a podvozek u stavebnice fy EE je shodný s předchozími stavebnicemi jejich T-34. Rámeček s koly dokonce obsahuje i díly pro stavebnici SU-85. Revell odvedl dobrou práci při znázornění Christyehopružonového podvozku, což se uplatní zejména pokud si chcete postavit model poškozeného tanku s chybějícími koly. Revell přichází se skvělými litými paprskovými koly s gumovou obručí. EE zůstává u kol plných lisovaných. 
     Rozměry kol obou stavebnic jsou zhruba shodné. V obou stavebnicích najdete podobné pěkně provedené pásy odlité částečně v páscích a částečně po článcích. Řekl bych že napínací a hnací kola od Revellu jsou přesnější a lépe propracovaná.

       

Věž

     Obě věže jsou provedeny velmi pěkně a co do rozměrů a detailů jsou srovnatelné. Každý z kitů nabízí různou variantu věžových periskopů M4.
     Revel nabízí velitelskou věžičku vzor 1945 s jednodílným poklopem. Oba věžové poklopy je možno bez problémů otevřít. EE nabízí dvě varianty velitelské věžičky, Můžete si vybrat buď vzor 1944 s dvoudílným poklopem, nebo vzor 1945 s poklopem jednodílným. Oba věžové poklopy jsou však zavřené. Problémem u velitelské věžičky vzor 1945 je, že má shodný průměr jako věžička vzor 1944. Ve skutečnosti by ho totiž měla mít větší. 
     85´mm kanón od Revellu je delší a spíše odpovídá kanónům S-53 a Zis-S-53. Kanón od EE je kratší a podobá se spíše dělu D-5T z úvodní produkční série těchto tanků. Revell nabízí masku pouze pro kanón Zis-S-53 vzor 1945, zatímco EE nabízí výběr hned ze tří různých masek, které však možná nebudou příliš přesné vzhledem ke tvarům vlastní věže. Obě věže každopádně budou potřebovat zvýraznění svárů a lité struktury. 
     Strukturu litiny znázorňuji pomocí tekutého rozouštědla, které mi umožňuje tvarování změklého povrchu plastu pomocí tuhého štětce. EE má čtyři zdvihací háky pro boky věže provedeny jako jemné samostatné díly, zatímco u Revellu jsou nepříliš modelově součástí věže.

Marking

Stavebnice EE, kterou mám k dispozici, je jedna z prvních vyrobených, proto k ní nemám žádné obtisky, ani krabičku, takže Vám o nich bohužel nemohu nic říci. Ve stavebnic od Revellu najdete obtiskový aršík s markingem pro dvě různá sovětská vozidla z konce 2.sv.váky..

   

Závěr

Obě stavebnice jsou dle mého názoru velmi, velmi zdařilé. Upřímně řečeno si netroufám říci, která z nich je lepší. Obě mají drobné nedostatky, které se dají ve většině případů snadno odstranit. Obě obsahují velmi dobré stavební návody. Lepty od firem PART a Eduard jistě pomohou s drobnými detaily.

Já se domnívám, že je třeba si zakoupit obě! J