AEC Deacon 1/72

 

Název AEC Deacon (kat.č. T-7268)
Výrobce  TP Models, Česká republika
Obal papírová krabička s barveným obrázkem na víku
Typ modelu resinové odlitky
Kvalita Resinové díly mají vcelku čistý povrch, hrubší detaily a velké množství otřepů, které je možné však lehce odstranit. Menší díly byly u mého modelu zality v tenké bláně resinu. Některé drobné detaily na korbě automobilu a součásti podvozku je třeba doplnit dle návodu.   Doplníme také detaily na 6 liberním PT kanónu. Model jsem pro zajímavost porovnával s upraveným plánkem s časopisu IPMS Il Notiziario (původní je v měřítku 1/76), kterému rozměrově odpovídá. 
Stavební návod grafický návod na stavbu obsahuje vícepohledový plánek vozidla, detail podvozku a bokorys kamufláže.
Obtisky ne
Celkový dojem Při troše námahy dostaneme model velice zajímavého obrněného vozidla, který vznikl z potřeby fronty na mobilní obrněný PT prostředek.
Poznámka Vozidlo vzniklo na podvozku nákladního automobilu AEC, stejně jako další obrněné automobily AEC Dorchester (velitelský, štábní) a řada obrněných automobilu - kolových tanků AEC Mk.I, Mk.II a MK.III. Budka řidiče a motor byly zakryty pancéřovými plechy a na ložné ploše byla vytvořena plně otočná otevřena věž,  podobná dělostřeleckým věžím torpédoborců, ve kterém byl umístěn výkonný 6 liberní PT kanón.  K tomuto dělostřeleckému vozu byl postaven take pancéřovaný vůz muniční, který také vyrábí firma TP Model jako Matador 0853 Ammunition carier (kat.č. T-7272). 

Jediné podklady, které jsem kdy viděl je již zmiňovaný časopis Il Notiziario, kde jsou plánky v měřítcích 1/35 a 1/76 a několik fotografií dělostřeleckého a muničního automobilu. Na plánku je namalován znak 1. obrněné divize (nosorožec), lze se tedy domnívat, že byl v rámci některé jednotky této divize v bojích v severní Africe bojově nasazen. 

Děkujeme tímto firmě TP Model za bezplatné poskytnutí modelu k naší recenzi.

N_72_Deacon_01.jpg (4078 bytes)  N_72_Deacon_02.jpg (4615 bytes)  N_72_Deacon_03.jpg (4532 bytes)