Sd.Kfz.260 - 1/72
 

Název Německé komunikační vozidlo Sd.Kfz. 260 (kat.č. 72431)
Výrobce  ICM, Ukrajina (distribuce Italeri, Itálie)
Obal Kartónová krabička s barevným obrázkem vozidla na víku, na spodní straně barevný třípohledový nákres
Typ modelu Stříkaný model
Kvalita

Model obsahuje jeden větší rámeček se 49 díly z béžového plastu (tento bude shodný pro všechna čtyři chystaná vozidla – Sd.Kfz. 222, 223, 260 a 261), menší rámeček se dvěma díly pro typ 260 a planžetu s fotoleptanými díly klece, kterou je možno postavit zavřenou nebo otevřenou. Všechny díly jsou vylisovány čistě a přesně, s ostrým detailem. Velmi podrobně je zpracován podvozek vozidla.  Stavebnice neobsahuje žádné díly interiéru.      

Stavební návod Černobílý, přehledný (stavba modelu v sedmi diagramech, 2 černobílé třípohledové náčrtky zbarvení, tabulka použitých barev v kódu Model Master)
Obtisky Bohatý aršík, společný pro všechny 4 verze (Sd.Kfz. 222, 223, 260 a 261), obsahuje trámové kříže čtyř různých provedení, poznávací značky pro celkem osm vozidel (7 Wehrmacht a 1 SS) a spoustu taktických značek, označení divizí, individuálních jmen vozidel atd. Pro typ Sd.Kfz. 260 jsou určeny dvě verze: vozidlo divize Grossdeutschland, oblast Donu, červenec 1942 a vozidlo z 653. praporu těžkých stíhačů tanků, Kursk, červenec 1943.
Celkový dojem & Poznámka

Vůbec první ztvárnění vozidla tohoto typu v měřítku 1/72. Obecně opomíjený typ Sd.Kfz. 260 sloužil jako spojové vozidlo u tankových a motorizovaných jednotek, nejčastěji na úrovni pluků a divizí. Konstrukčně vycházel z typů Sd.Kfz. 221/222/223, neměl ale věž s výzbrojí, k obraně sloužily pouze osobní zbraně osádky (někdy se navíc vezl i kulomet MG 34). Místo ní vezl komunikační systém středního dosahu „Funktrupp c“, skládající se z radiostanic FuG 7 a FuG Spr Gerät „a“ s teleskopickou prutovou anténou. Otevřený prostor osádky byl shora chráněn proti vhozu granátu pletivovou klecí. Posádka byla čtyřčlenná – řidič, velitel-radiotelegrafista, druhý radiotelegrafista a mechanik. Vozidlo se vyrábělo v závodech Weserhütte a Ritscher od listopadu 1940 do dubna 1943 a spolu s typem Sd.Kfz. 261, který měl obdobnou koncepci, ale byl vybaven komunikačním systémem dalekého dosahu „Funktrupp d“ – radiostanice FuG 12 a FuG Spr Gerät „a“ se sklápěcí rámovou anténou (tento typ bude ICM rovněž vyrábět), bylo vyrobeno celkem 493 vozidel. K bojovým jednotkám byly tyto typy zařazovány od roku 1941. 

Základní rozměry se shodují s měřítkem, ale porovnal jsem tvary vozidla s výkresy v publikaci „Samochody pancerne 4x4“ (autor J. Ledwoch, Militaria, Varšava, 1996) a zjistil jsem následující nesrovnalosti: Sd.Kfz. 260 měl trup z průzkumného vozidla Sd.Kfz. 221, které se ale lišilo od pozdější verze typu Sd.Kfz. 222, která je předlohou pro tento model. Zásadní rozdíl je v tvaru zádě, která by měla mít po stranách centrální obdélníkové části dvě trojúhelníkové plochy a směrem k vrchu by měla jít rovně, bez „schodu“. Tady bude záležet na každém modeláři, zda se vydá cestou náročné chirurgie nebo zda se rozhodne tyto nepřesnosti ignorovat. Pro uklidnění mohu dodat, že typ Sd.Kfz. 223, jehož model ICM rovněž připravuje, má přesně ty tvary trupu, které jsou obsaženy ve stavebnici…

I přes rozpaky nad tvarovou přesností bude Sd.Kfz. 260 pěkným modelem.