Sety pro M8 Greyhound 1/72 - kola, exteriér a interiér
 

Název M8 “Greyhound”- Wheels (#EXB 72022), Exterior Set, Exterior (#EXV 72080) a Interior Set (#EXV 72085)
Výrobce  ExtraTech, Česká republika
Obal Celofánový sáček v kartónové manžetě
Typ modelu Příslušenství - resin/fotolept
Kvalita

Kvalita výroby je výborná, jak jsme si již od ExtraTechu zvykli očekávat.

Všechny resinové díly jsou odlity velmi čistě, bez přetoků. Fotoleptané planžety jsou udělány profesionálně z tenkého mosazného plechu.

Sada vnějších a vnitřních detailů

Luxusní verze pro nekompromisní modeláře! Pro vnější povrch vozidla nabízí dokonce více detailů než samostatná „Sada vnějších detailů“, např. vícedílné poklopy řidiče a radiotelegrafisty, a dokonce i některé nové resinové díly: reflektory, paty antén a kryty ventilátorů motoru. Pro interiér je zde velmi potřebná fotoleptaná náhrada podlahy prostoru osádky (díl od Italeri je určen pouze pro verzi M-20), sedadla velitele a nabíječe a jejich úchyty, detailní kryt převodovky s pákami, volant a přístrojová deska (plus film!) a dokonce i nový závěr kanónu. V resinu je dodáno i šestnáct rezervních nábojů.

Tato sada rozhodně není určena pro začátečníky, protože počet a drobnost dílů a potřebné ohýbání fotoleptů bude klást velké nároky na dovednost a trpělivost modelářů.

Některé díly, jako např. podpěry sedadel, by mohly potřebovat zesílení plastovými profily, aby získaly trochu více ‘hmoty’, a také bych doporučil použít drát na madla, ale celkově je to skvělá sada – bravo ExtraTech!

Sada vnějších detailů

Velmi jemně provedeno z leptané mosazi, poskytuje veškeré potřebné detaily, zvláště kryty reflektorů (i když i ty jsou ve vlastním plastikovém modelu provedeny s překvapivou jemností). Je zde obsažena dokonce i nová rukojeť hlavně půlpalcového kulometu a samozřejmě i držáky kanystrů, spolu se spoustou dalších povrchových detailů.

Kola

Místa spojení dílů s nálitky jsou docela tenká, což je jasná výhoda oproti výrobku Calibre72; kola se dají jednoduše odlomit pomocí kleští. Vzorek pneumatik je podobný jako u výrobku Calibre72 a je proto dostatečně realisticky. Přední kola mají jasně znázorněné ventily chlazení kolem svého středu a krytů os. Celkově jsou detaily středů kol jemné, ale jednoduché vyvrtání otvoru ve středu výrazně zlepší celkový vzhled. V čem se ale ExtraTech těžce spletl, je počet šroubů na obvodu ráfku – na modelu je jich 24, místo správného počtu 18. ExtraTech udělal zbytečnou práci a kolo vypadá, jako by ho snýtoval kotlář.

Srovnání s koly od  Calibre72

Jednoduše řečeno, dojem je smíšený. Obě sady jsou mnohem lepší než původní díly od Italeri, ale obě mají drobné nedostatky, pokud se týká specifických detailů. Kola Calibre72 postrádají důležité charakteristiky, jako jsou kryty konců os na předních kolech a ventily chlazení jsou poměrně malé; na druhou stranu, matice na kolech ExtraTech vypadají trochu větší než je třeba a na ráfku je rozhodně více šroubů než by mělo být. Kola Calibre72 jsou odlita ostřeji, zatímco odlitky od ExtraTechu vypadají poněkud měkčeji, což je asi dáno typem použité pryskyřice.

Shrnuto, dal bych přednost kolům od ExtraTechu, kdyby nebylo nesprávného počtu šroubů na ráfku. Jejich ubrání bude jistě složitější než zvětšení ventilů u výrobku Calibre72.

Nakonec, obě sady vám dají dobře vypadající model, o mnoho lepší než je původní nabídka ze stavebnice, ale volba mezi nedostatky v jednotlivých detailech bude jistě těžká.

Pokud by ExtraTech upravil počet šroubů v ráfku, s radostí bych jejich výrobek prohlásil za vítěze nad sadou od Calibre72 (i když i ta je velmi hezká).

Stavební návod Jeden aršík s detailními kresbami. Ačkoliv je všechno přehledně nakresleno a očíslováno, je potřebná určitá zkušenost s fotoleptanými díly, aby modelář správně pochopil, co se přesně myslí, protože v návodu není žádný text. Aby se sady maximálně využily, jsou potřebné i detailní referenční materiály.
Obtisky ne
Celkový dojem & Poznámka Velmi dobře udělané výrobky, zvláště fotoleptané sady jsou špičkové. Kombinovaná Sada vnějších a vnitřních detailů je skutečný požitek; plní všechna přání a končí jen pár milimetrů před „Ničivou silou detailů“… 

Reference: různé fotografie, B. Vanderveen: Historic Military Vehicles Directory

Sada vnějších a vnitřních detailů

Sada vnějších detailů

    

Kola