Carro Bilbao - 1/72
 

Název Panzerauto Bilbao Modell 1932   /kit # 1/
Výrobce  Steelwork, Německo
Obal pevná kartónová krabička s velmi pěkným potiskem
Typ modelu resinový odlitek
Kvalita

Kvalita odlitků je skvělá, naprosto srovnatelná s Al.By nebo Marsem. Díly jsou velmi čistě odlity z lehkého světlekrémového resinu a to prakticky bez přelitků. Mohutnost vozidla je velmi pěkně znázorněna a četné nýty v měřítku odpovídají vzoru. Drobné díly jsou velmi jemné ale ne křehké, pěkně pasují, skoro připomínají stříkané.

Určitou opatrnost vyžaduje oddělení dílů z nálitků, jejich uchycení je však velmi jemné, takže by to nemělo být žádný problémem. Ve většině případů postačí jalo pomůcka ostrý nůž.

Stavební návod pěkný návod včetně technicko-historické info o vozidle, obsahuje přehled dílů, stavební "rozstřel" a dvě varianty zbarvení
Obtisky ne
Celkový dojem & Poznámka

Bilbao bylo lehké obrněné auto prvoválečného stylu postavené na podvozku Ford V8. Vyzbrojeno bylo 8mm kulometem Hotchkiss. V nevelkém počtu bylo vyrobeno v roce 1932 pro potřeby Guardia de Asalto (útočná garda) jednotky vytvořené španělskou republikánskou vládou jako protiváhu četnictvu Guardia Civil, které přestávalo být k nové levicové vládě loajální. Po vypuknutí občanské války zůstala většina vozidel Bilbao v republikánských rukou.

Tato prvotina firmy Steelwork určitě potěšila každého modeláře, který se věnuje Španělské občanské válce. Ze stavebnice půjde s trochou práce postavit velmi atraktivní model vozidla charakteristického pro daný konflikt.

Jedinou pochybnost mám, co se tvaru předních blatníků týče. Zdají se mi špičatější, než na vozidlech zobrazených na dobových fotografiích. Autor kitu tvrdí, že zrovna blatníky mu daly nejvíce zabrat, tak nevím. Určitě by modeláře potěšilo i to, kdyby byly poklopy otevřené, ale to bychom už asi chtěli  opravdu moc ....

Každopádně si výrobce zasluhuje za tuto stavebnici ocenění a to i s ohledem na to, že již připravuje další kousek ze Španělské občanské války a další plánuje. Můžeme tedy čekat další podobná překvápka!

Model se dá sehnat přímo od výrobce steelwork@gmx.de.

Reference: J. de Mazarrasa: Blindados en Espana, 1a parte pp.26-29; Quiron Ediciones, Spain, 1991  ISBN 84-87314-03-1