U.S. 240 mm houfnice M1 - 1/72
 

Název U.S. 240 mm howitzer M1 (HLP72004)
Výrobce  Hauler, CZ
Obal Cardboard box
Typ modelu resinové odlitky + leptané díly
Kvalita

Krabička obsahuje více něž 30 dílů, ze kterých 6 tvoří obrovská kola transportního podvozku. Nejjemnější díly jsou obsaženy v leptané planžetě. Zvýšenou pozornost při stavbě věnujte odpalovacímu a zákluzovému mechanismu. krom návodu každopádně doporučuji i další podklady. Rozhodně nejde o kit pro začátěščníky.

Stavební návod

ano

Obtisky dva markingy (“Lil Abner” a “Kiss of Death”)
Celkový dojem & Poznámka

240 mm houfnice M1 byly přijaty do služby v U.S. Army v roce 1940, přičemž ve své době se jednalo o děla schopná vystřelit nejtěžší projektil ze všech americkým děl (například 360liberní náboj na vzdálenost větší než 14mil). Šlo o zbraně určené k ničení nepřátelských opevnění a komunikací na dlouhou vzdálenost. Závěr měly shodný s dělem 8palců a také jejich lafety byly podobné. Houfnice se přepravovalo na dvou kolových podvozcích. Jeden vezl hlaveň a její uložení a druhý vezl lafetu. Rozebranou houfnici bylo třeba v palebném postaveni smontovat, k čemuž sloužil automobil s jeřábem M2  (plus podval M16 s rypadlem). 240 mm houfnice M1 byly bojově nasazeny během 2.světové války a také v Koreji. (používali je i spojenci). A doposud je používá pobřežní dělostřelectvo  Taiwanu, který je použil i při  přestřelce s Čínou v roce 1958.

Česká firmy Hauler tímto kitem vkročila na trh stavebnic v měřítku 1/72. Přičemž její další krok bude pravděpodobně model této houfnice v palebném postavení, případně modely obslužných zařízení a vozidel, sloužících ke kompletaci této zbraně.

Jedná se o téma, přímo vyzívající ke stavbě diorámy, proto mi dovolte shrnout z koho všeho se sestávala obsluha jedné  houfnice:

a) velitel

b) obsluha děla (1 střelec a 8 dělostřelců)

c) muniční jednotka  (10 mužů)

d) dělostřelec -mechanik

e) 2 řidiči

Jak jsem již uvedl, pro montáž houfnice a její umístění do postavení  byl potřeba autojeřáb. Celá procedura zabrala 1 až 2 hodiny.  Obvykle používaným tahačem byl 38t High-speed tractor M-6, ale nám nabízí alternativu v podobě M-35 Prime Mover. Koncem 2.sv.války byl učiněn pokus o montáž houfnice na podvozek M-26E3 Pershing, aby bylo k dispozici těžké samohybné dělo (T-92) pro invazi do Japonska. Firma Chrysler zkompletováno ale celkem jen 5 kusů. 

Hauler každopádně nabízí velmi pěknou stavebnici. Můžeme jen doufat, že výrobce bude v započaté linii pokračovat, například s lafetou na podvozku.

Tímto Díky Ralphu L. Martinovi za technickou konzultaci.