TACAM R-2 1/72 Attack

 

     Známý a agilní český výrobce modelů ATTACK zahájil před několika lety svou produkci výrobou resinových modelů - převážně velmi atraktivních typů, v měřítku 1:72. Jedním z nich je rumunský stíhač tanků TACAM R-2, postavený v blíže nezjištěném počtu kusů v letech 1943-44 na podvozku tanků Škoda R-2, neboli známých českých LT vz. 35. Vzorem pro tuto přestavbu byly německé lehké stíhače tanků řady Marder. TACAMy bojovaly až do konce války, nejprve na východní frontě, po státním převratu v srpnu 1944 pak proti Němcům, kdy se v r. 1945 dostaly v rámci rumunského 2. tankového pluku až na Slovensko a jižní Moravu. Minimálně jeden TACAM R-2 se dochoval dodnes ve sbírkách Vojenského muzea v Bukurešti a dle fotografií je ve velmi dobrém stavu.

 

Název TACAM Škoda R-2 (kat.číslo 02)
Výrobce  Attack!, Czech republic
Obal Model je zabalen v tuhé kartónové krabici, která jej chrání velmi dobře. Na horní straně krabice je nalepen papír s logem výrobce, názvem modelu a barevným obrázkem poměrně dobré kvality. Odlitky jsou uloženy ve dvou igelitových sáčcích. 
Typ modelu resinový odlitek 
Kvalita Odlitky jsou uloženy ve dvou igelitových sáčcích. V jednom tři největší, trup a podvozkové skupiny, v druhém drobné díly na dvou velmi tenkých resinových blánách. Těchto dílků je velké množství, včetně detailů kanónu, ženijního nářadí, dokonce i vlečné háky. Pouze mi zde chybí náboje do kanónu, převážené v bojovém prostoru. Díly jdou z blány odstranit snadno, možná až moc snadno, stačí malý dotyk. Kvalita odlitků je na velmi slušné úrovni, sice dle mého názoru mírně horší než např. u resinů z Planet Models, ale i tak potěší oko modelářovo. Bublinky a vpadlá místa prakticky nenajdete. Jediné, na čem se vyřádíte, jsou podvozkové skupiny, které výrobce řešil vcelku, tedy všechna kola včetně podvozkových vozíků i pásy v jednom dílu. Zde je lití poněkud hrubší a některé detaily, včetně zadní strany tohoto kompletu jsou zalité do resinu, který musíte opatrně odstranit. Útěchou vám budiž to, že se výrobci i přesto podařilo velmi přesně tuto poměrně složitou podvozkovou skupinu ztvárnit, včetně charakteristického průvěsu pásů. Co se týče tvarové přesnosti a poměru zmenšení, nejsem příznivcem přeměřování modelů na desetiny milimetrů a následného rozřezávání a tmelení. Proto jenom budu konstatovat, že model svůj vzor znázorňuje velmi přesně.
Stavební návod Návod modelu tvoří xerokopie s názvem modelu, postupem stavby, několika perokresbami a seznamem reziňáků ATTACKU.
Obtisky Součástí modelu je i malý obtiskový aršík, pravděpodobně společný pro všechny odvozeniny "pětatřicítky". Pro TACAM zde naleznete rumunské svatomichalské kříže ve zjednodušené podobě (pouze bílý obrys), které stroj nosil na bocích korby. Chybí však tentýž znak v plnobarevné verzi, který rumunská vozidla nosila na horní kapotě motoru jako rozpoznávací znak pro letadla. Myslím si, že v dnešní době nebude tak velký problém tento znak sehnat. O tom, zda TACAMy nosily na bocích nástavby identifikační čísla stejně jako rumunské tanky nemám bohužel doposud věrohodné údaje. Jinak co se kamufláže týče, je velice jednoduchá - rumunská obrněná vozidla byla na všech plochách zbarvena olivovou hnědozelenou barvou. Na fotografiích ze zmíněného muzea je odstín barvy velmi blízký barvě tanků SSSR, je však otázkou, na kolik je zbarvení tohoto exponátu autentický....
Celkový dojem Pokud vše shrnu, mohu tento model až na drobnosti vřele doporučit. Získáte v něm do své sbírky velmi atraktivní kousek.... 
Poznámka Pouze bude asi problém jej sehnat, neboť mi není známo, zda ATTACK po zahájení výroby vstřikovaných modelů své resiňáky neopustil. I já jsem tento model sehnal v komisním prodeji. Pokud však bude ATTACK pokračovat v převádění resinů do plastiku, tak jako u několika variant Pz 38(t), máme se nač těšit, protože podle shora uvedeného seznamu v návodu - co by jste řekli 5 variantám T-34, z toho 4 T-34/76 ?