Figurky 1/72 Extratech

      Tak jsem před několika dny obdržel dychtivě očekávaný balíček z Extratechu. Dorazily tři sady jejich posledních výrobků – resinové figurky v měřítku 1/72. Říkám rovnou, že jsem do nich po skvělých zkušenostech s jejich modely bojové techniky a s několika figurkami, přiloženými k radaru FuSE, vkládal velké naděje, bylo to ale překvapení! Proberu je tedy jednu po druhé:

Název Němečtí kulometníci (EXB 72 003)
Výrobce  Extratech, Czech republic
Obal plastová "vanička" s papírovým přebalem
Typ modelu resinové odlitky + fotoleptané díly
Obtisky ne
Popis + Poznámka

Sada obsahuje 4 resinové figurky, každá se skládá z pochodujícího torza s nohama, oddělených rukou, oddělené hlavy s helmou a čtyř malých detailů (polní láhev, plynová maska, bodák a chlebník). Přiložený fotolept: 2 nábojové schránky, 1 (jenom!) kulomet MG-42, 4 pušky Kar.98 a 3 polní lopatky. Proporce figurek OK, měřítko OK, ALE: všechny čtyři figurky jsou úplně stejné!!! Jistě, můžete změnit pozice hlav a paží, k čemu ale jsou čtyři naprosto stejní kráčející kulometčíci? Na přehlídku? Vzpomínám si na fotku nějakého německého důstojníka, stojícího na předním vodorovném pancíři Tigra, a vojáky, jak před ním pochodují – tak teda více takových sad a můžu začít stavbu dioramatu…

Klasifikace: * * * (z pěti)

Název Němečtí tankisté (EXB 72 004)
Výrobce  Extratech, Czech republic
Obal plastová "vanička" s papírovým přebalem
Typ modelu resinové odlitky + fotoleptané díly
Obtisky ne
Popis + Poznámka

Sada obsahuje čtyři resinové figurky (označím je písmeny, abych usnadnil pochopení): A – jednodílná figurka, sedící voják s široce roztaženýma nohama, ruce v kapsách, polní čepice (dokážu si ho představit, jak sedí v oblíbené pozici obkročmo na hlavni tankového kanónu); B – stojící figurka, oddělené levá paže, pravá ruka v kapse (trochu mi připomíná podobného chlapíka od firmy Preiser, ale jenom trochu…) a, heleme, v sadě jsou dvě úplně stejné figurky B!; C – sedící důstojník, obě ruce oddělené, podivná pozice – možná Feldlatrine ... . Fotolept obsahuje: 2 samopaly s řemeny, 3 pistole v pouzdrech, 1 lžíci, 1 sluchátka, 2 železné kříže (vyznamenání) a něco, co vypadá jako pánev, ale v návodu o tom není ani zmínka. Proporce všech figurek jsou špatné, malé hlavy, velmi hubení, Scarlet O'Hara ze Severu proti Jihu by důstojníkovi mohla závidět jeho vosí pas…

Klasifikace: * * (z pěti)

Název Němečtí mechanici (EXB 72 005)
Výrobce  Extratech, Czech republic
Obal plastová "vanička" s papírovým přebalem
Typ modelu resinové odlitky + fotoleptané díly
Obtisky ne
Popis + Poznámka

Opět, čtyři resinové figurky, ale jaké překvapení!: z krabičky se na nás usmívají naši dobře známí chlapíci A a B z předchozí sady! Nicméně, přidány jsou dvě odlišné klečící figurky s oddělenýma rukama. Fotolept obsahuje: bednu na nářadí (na boku nápis MATRA – byl to za 2. světové války výrobce německého nářadí?), 9 různých klíčů. Provedení klečících figurek je o trochu lepší než figurek A a B.

Klasifikace: * * * (z pěti)

Všeobecné poznámky:

Skutečné zklamání z ambiciózního projektu po řadě SKVĚLÝCH motorů Maybach od stejného výrobce. Nerad to říkám, protože jsem hrdý český patriot, ale figurkové sety od Extratechu nestojí za vaše peníze, protože na domácím českém trhu stojí USD 5.75 každý, což bude takových 10 dolarů v zámoří. 

Petr Vaněk
pvanek@kraj-ostravsky.cz

Obrázky na této stránce byly s dovolením firmy Extratech
staženy ze stránek distributiora http://www.sky.cz/pmilona/ .