"U-Boot VIIc v suchém doku"

1/72

 projekt „under construction“ (a ještě dlouho bude…)

V současné době pracuji na mega-dioramátu s ponorkou U-Boot VIIc (Revell, 1/72) v suchém doku: na vlastní ponorku jsem ještě nesáhl, stavím budovy v přístavu, včetně super-detailních interiérů. Celé to dílo bude mít rozměry asi 130 x 40 cm, na výšku taky asi 40 cm. Holt, samotná ponorka má 93 cm... Dioráma bude elektrifikované - světla v budovách, osvětlení v přístavu, světelný efekt svařování... celkem asi 40 - 50 "elektrických bodů". Taky tam bude asi 50 figurek, nákladní vlak (Planet Models), 4 - 5 aut, 2 jeřáby, loď na vodě atd. Přikládám pár fotek rozestavěných budov a zařízení. Veškerou patinu, wash, drybrush, pigmenty atd. budu dělat na všech budovách současně až po sestavení celého přístavu.

V současné době mám více či méně hotové tři budovy v přístavu (velitelství, sklad s dílnou a vodojem) a dva jeřáby. Stavět budu ještě velkou budovu skladiště, do které bude zabudován portálový jeřáb (poslední řada, 1. snímek zleva), nadzemní cisterny s naftou a pár drobností. Velkým zdrojem vhodných budov jsou obchody pro železniční modeláře – měřítko HO (1/87) je velmi lehce použitelné, pouze je nutno zvětšit dveře, aby odpovídaly velikosti figurek v měřítku 1/72.  

Následují ilustrační fotografie!  

Snímky detailů interiérů budovy velitelství. Kamna, psací stůl, dlouhý konferenční stůl a skříň jsou scratch-built z profilů Evergreen; kovový psací stůl, psací stroj, rádio, petrolejka a nástěnný telefon jsou z bílého kovu (neznámý výrobce z USA); busta AH je z figurky 1/87 od ROCO Models. Pro porovnání velikosti jsem použil standardní zapalovač Zippo a krabičku cigaret.

       

       

Následují části interiéru velitelství – celkový pohled, kancelář velitele, zasedací místnost, strážnice a schodiště s recepcí. V kanceláři, na schodišti a ve strážnici bude funkční elektrické světlo. Stůl a židle na 1. snímku ve čtvrté řadě stojí na jednolibrové minci…

       

     

Dále detaily skladu s dílnou. Na malém vloženém snímku je věž vodojemu, která je od firmy Auhagen v měřítku 1/87, postavená téměř rovnou z krabičky (jen v horní části je vložena scratch-built nádrž a obvodový chodník). Sklad je scratch-built (s využitím oken, střechy a WC od anglické firmy Wills). Dílna je model obchodu s uhlím od firmy POLA (1/87). Stroje, nářadí a nábytek uvnitř dílny jsou kombinací výrobků Preiser, Extratech a scratch-built. Figurka na WC je upravený tankový mechanik od Extratechu.

     

     

       

Fotografie dvou jeřábů – portálový od firmy Faller (1/87), který jsem musel patkami zvýšit, aby se pod něj vešel vlak v měřítku 1/72, a přístavní, velmi přestavěný model od anglické firmy Dapol. 

      

Vítám názory, náměty a připomínky!

Petr Vaněk