"Ostře sledovaný vlak - BP 44"

Měřítko:  1/72

     Modernizací typu BP 42 vznikly v roce 1944 obrněné vlaky BP 44. Od předchozích se lišily zesílenou výzbrojí, kterou představovaly čtyři 100 mm houfnice v otočných věžích a dva vagóny protitankové obrany, osazené věží středního tanku Pz IV s kanónem ráže 75 mm, které nahradily plošinové vozy na začátku respektive na konci vlaku.

     Bojově byly tyto soupravy nasazeny v Polsku, Východním Prusku, Maďarsku, Jugoslávii, Itálii i Protektorátu Čechy a Morava. Po německé kapitulaci zůstaly na českém území dva vlaky, které se po opravě staly součástí výzbroje československé armády, kde sloužily až do poloviny padesátých let minulého století.

     Vlaková souprava BP 44 byla oboustranná. Střed tvořila pancéřovaná lokomotiva BR 57 s jedním tendrem vzadu a druhým vpředu. Do obou stran pak následovaly vagón dělostřelecký, velitelský, dělostřelecký a protiletadlový, vagón-nosič tanku (většinou s lehkým tankem Pz Kpfw 38) a protitankový vagón s věží tanku Pz IV. Součástí soupravy byly také dvě obrněné drezíny, v podstatě pro provoz na kolejích upravené obrněné automobily Panhard.

     Mimo tohoto standardu existovaly pochopitelně nejrůznější varianty vlakových souprav. Tento model tedy představuje pouze polovinu typického vlaku BP 44, doplněnou vpředu navíc plošinovým vozem a obrněnou drezínou.

     Protože jsem chtěl té hromadě plastu vdechnout trochu života, zasadil jsem vlak do krajiny a s pomocí dalších modelů a figurek ztvárnil jakousi zastávku tohoto kolosu, spojenou s jeho přípravou k dalšímu boji. Vše je pochopitelně fiktivní a mohlo se to třeba odehrát koncem války kdesi v Protektorátu.

     Základem dioráma je dřevěná podložka o velikosti 140 x 40 cm se skleněným krytem. Ke tvorbě terénu posloužila polyuretanová montážní pěna a akrylátový tmel. Pražce jsou odlité z pryskyřice, kovové kolejnice nabízí prodejny pro železniční modeláře, kde jsem rovněž pořídil posyp k vytvoření trávy, listoví, polotovar dlážděné silnice, telegrafní sloupy a Boží muka. Bunkr LO vz. 37 typ A-180 je od firmy Samek Models. Vše ostatní bylo, za pomoci neocenitelných rad mého kamaráda „mašinkáře“, vytvořeno svépomocí. K docílení prostorového dojmu přispělo panoramatické pozadí, umístěné na zadní stěně skleněného krytu.

     Ke zhotovení vlaku jsem použil stavebnici francouzské firmy MACH 2 – Armageddon v měřítku 1:72. Protože se jedná o short run, jehož kvalita není v lecčems na požadované úrovni, nepoužil jsem plastové pražce, kolejnice, kola, figurky vojáčků, ale ani madla, zábradlí či stupačky, která jsem nahradil díly zhotovenými z drátu. Na některých vagónech jsem otevřel dveře či poklop a naznačil část interiéru. Vozy jsem osadil kovovými koly a k jejich vzájemnému propojení vyrobil nové šroubovky a vzduchové hadice. Obtisky jsou zčásti ze stavebnice, zčásti vlastní výroby. Předřazený plošinový vůz jsem musel z původního měřítka HO upravit do požadované velikosti. Nepříliš povedené byly rovněž díly ke stavbě tanku, které nahradil výrobek firmy UM - Pz Kpfw 38 (t) Ausf C. Před vlakem stojící obrněná drezína je ze stavebnice RPM - Aufkl Pz Wg P 204 (f) Drezyna Pancerna.

     Do krajiny před vlakem jsou umístěny modely těchto výrobců: Revell (Sd.Kfz. 9 Famo, Sd.Kfz.164 Nashorn), MAC Distribution (Opel Blitz, Einheits-Diesel Kfz. 68 Radiocar), Attack Hobby Kits (Phänomen Granit 25H Ambulance, Tatra T-57 K), Hasegawa (Sd.Kfz 251/1 Ausf. D, VW Kübelwagen + BMW Side Car), Roden (Opel Maultier Sd.Kfz.3) a ACE (Sd.Kfz. 10 Typ D7).

     Získání vhodných figurek vyřešila nabídka firmy Preiser. Z několika setů jsem vytvořil všech 83 figurek v pozicích, které jsem potřeboval. Na přání manželky jsem zde umístil ještě figurku psíka, která je však od firmy Noch.

     Dioráma, které jsem stavěl ve volných chvílích a s přestávkami něco přes rok, si neklade za cíl přesné ztvárnění konkrétní reality onoho času. Je to pouze výsledek mojí fantazie a chuti, postavit si pro radost modely, které se mi líbily. Doufám, že se budou líbit i některým z vás.