"... když se modelářské sny stávají realitou ..."

Tato reportáž vznikla díky firmě   která mě do Norimberku pozvala!

Nebudu chodit kolem horké kaše, zdržovat čtenáře nějakou omáčkou a raději přejdu k věcem, které každého nejvíce zajímají a to jsou novinky, které můžeme na modelářském trhu v našem oboru čekat.

Nehodlám zde předkládat přesný opis novinek z balíku katalogů, který jsem nasbíral. Chci hlavně ukázat fotografie jednotlivých stánků a novinek na nich již vystavených. 

ABER, Polsko

Firma Aber nám od loňska nabízí  řadů obráběných hlavní včetně mosazných úsťových brzd. Co vcystají pro letošek se mi nepodařilo zjistit, ale v jedné z vitrín jsem zahlédl velmi pěkný kompletní kanón z napoleonských válek.

 

ARMO, Polsko

Stánek firmy Pelta nabízel mimo jiné i stavebnice z produkce firmy Armo.  Zajímavé jsou zejména obojživelné japonské tanky.

     

CMK, Česká republika

Stánek firmy CMK jsem jaksi zapomněl vyfotit. V jeho vitrínách však nebylo pro nás nic zajímavého k vidění. Zato katalogové listy překvapily zajímavými novinkami. Dragon Wagon by se prý měl objevit už brzy!

 

DOC Models, Itálie

Droboučkou tanketku CV33 plastovou prvotinu fy DOC Models jem na stánku jejich německého distributora fy Tom-Modellbau málem přehled. Kit vypadá velmi dobře a trhu by se měl objevit během dvou měsíců. Dle reklamního letáčku ve vitríně nezůstane u jednoho typu. Těšit se můžeme i na CV35, tak L6/40 či Autoblindy AB 40/40/42.

     

Resinová série pokračuje dvěma obrněnými verzemi náklaďáku Dovunque.

   

DRAGON, Hong Kong

Pro letošek má asi největší plány s malou technikou modelářský gigant z Hong Kongu.  Chystá pro nás sérii Tigerhu a Pantherů a hlavně spoustu moderny. Výrobce připravuje jednak klasickou kitařskou sérii a také takzvané "diacast" modely, které bude prodávat již sesavené, velmi pěkně nabarvené s dekály a patinou. Kdo je prostě líný, nešikovný ... , může si zakoupit model již hotový a klidně vyrazit na "líbí-nelíbí"!:-)

     

První kity od tohoto výrobce nebyly zrovna nic moc, ale vypadá to,že ty následující by mohly zlepšit jeho reputaci.

    

 

Dragon jako první představuje zimmerit přímo lisovaný v plastu!

EDUARD, Česká republika

Eduard představil pouze posledních pár novějších kousků pro malou techniku. Tato však pro něj prý není nijak prioritní, ale samozřejmě budou reagovat na nové kity, které se objeví  na trhu.  O sérii Shermanů zatím nepadlo ani slovo. Je pale pravda, že jsem se zapomněl optat!:-)

    

Až v Norimberku jsem zjistil, že lept Eduardu pro T-34/85 od Revellu obsahuje i dosti z interiéru.

   

EMHAR, Velká Británie

Firma Pocketbond Limited distributor Emharu představila nový MkA Whippet, který by měl být k mání již v únoru.

 

EXTRATECH, Česká republika

Firma představila krom klasické produkce i Extaracky M-10 a Achilles, ale hlavně dva první Shermany a to M4  72mm Early a M4A3E2 Jumbo, které by měly být k dostání zhruba během dvou měsíců.  Na základě mé intervence by měl Extratech brzo nabídnout také samostatné hlavně k doplnění klasických plastových stavebnic stíhačů tanků! Dále během roku můžeme čekat asi tři nové resinové stavebnice a nějaké ty lepty.

   

HAULER, Česká republika

Na stánku Extratechu byl k vidění i model sestavený z čerstvé stavebnice fy Hauler.  Během roku se prý ještě dočkáme houfnice a děla v palebném postavení, nějakých těch buldozerů k naložení na přívěs Rodgers a možná i něčeho dalšího, tentokráte z německého tábora.

 

HASEGAWA, Japonsko

Jak jsem čekal, japonský výrobce letos pro nás nic zajímavého asi nechystá. Tedy na jeho stánku jsem alespoň nic, krom vcelku pěkně postavených model, nezaregistroval. Jediné co víme  je, že začal prodávat speciální sérii starších kitů doplněný od leptaný zimmerit od Eduardu.

   

HELLER, Francie

Novinky Helleru mě velmi potěšily, zejména proto, že jsem se o nich dozvěděl teprve nedávno a také proto, že vypadají vskutku slušně. Jedině sestavený model avizovaného LCVP na jejich stánku chyběl, ale krabice tam už byla.:-)

     

ITALERI, Itálie

Italerka také  překvapila a potěšila. Krom několika dalších bývalých ESCIn vydává letos své první vlastní stavebnice a to konkrétně DUKW, Kubel a M-8 reyhound, kterýžto jediný na výstavě k vidění nebyl.

   

Italeri také opět začíná vydávat své staré známe komplety pro dioramatisty.

 

MIRAGE HOBBY, Polsko

 

S druhým největším počtem plánovaných novinek se představil polský Mirage. V jeho katalogu najdete nejen sérii tanků Lee a Grant, jejichž testovací výlisky /zatím bez nýtů a dalších detailů/ jsou vidět na fotkách, ale také sérii německých tanků Pz.IV A, B, C, D a E, které by měly být postupně k mání spolu s s Lee/Grant od příštího měsíce. Nesmím zapomenout na tři verze lehkého tanku M3 Stuart a na Befehlspanzer III E a Beobachtungspanzer III F. U těchto kitů ale zatím přesný datum realizace není znám.

 

Mirage překvapil i figurkami polských a amerických tankistů, které připravil jako doplněk ke svým modelům.

   

Poznámka: i Mirage bohužel narazil na realitou současného Německa, když mu policie pár hodin po zahájení veletrhy hbitě zabavila několik výstavních modelů finských tanků s tím, že jsou na nich fašistické symboly. Hned druhý den bulvární plátky psali  o propagaci fašismu atd.!!!

PEGASUS Hobbies, USA

Firma Pocketbond Limited evropský distributor fy Pegasus představila první plastový kit a to konkrétně Maus. Pegasus nabízí také první figurkový set - Granátníky SS /1943/a další sety prý budou následovat. Vše by se mělo objevit na trhu během několika měsíců. Z nabídky amerického výrobce mě zaujaly zaujaly i velmi pěkné kaktusy.:-)

     

PREISER, Německo

Figurkářský koncern představil mezi tisíci figurkami různých měřítek i svůj stávající program 1/72 a to včetně německého minometu s obsluhou.

   

Nějaké to místo se našlo i pro novinky na rok 2004. Můžeme se tedy těšit na set moderních amerických tankistů, německou obsluhu k PAk 40 a hlavně na čtyři sety Rusů z 2.sv.války. Sety by se  měly začít objevovat na trhu postupně od druhého kvartálu.

   

     

R2, Německo

Nový výrobce vakuových bunkrů 1/35, 1/72 a 1/87 na veletrhu představil své prvotiny a hned získal cenu.

 

REVELL, Německo

Germánský modelářský gigant našel ve svém katalogu na rok 2004 místo i pro slušnou řadu nových stavebnic "malé" techniky. Na veletrhu však představil pouze nového King Tigera Porsche a M60A3. U ostatních novinek zůstalo pouze u boxartů.

     

Zaujal mě však i specialista Revellu, který na model Jagdpanteru předváděl, jak nejlépe znázornit opotřebení /tkzv. Hammering/.:-)

TRUMPETER, Čína

Zapadlý stánek Trumpeteru mě vcelku zklamal. Krom katalogu jsem z nich nic nevyrazil. ˇčínsky totiž moc neumím.:-)

ZVEZDA, Rusko

Stánek ruského výrobce byl plný krásně namalovaných figurek a zajímavých diorám.

     

 

Na veletrhu jsem strávil náročné dva dny. Je ale možné, že jsem přehledl, nebo nenašel stánky některých dalších výrobců,  kteří zde vystavovali. Je pravdou, že některé jsem hledat úplně zapomněl a těm, kterých se to náhodou týká, se tímto oplouvám. Byla toho totiž k vidění spousta a i já jsem občas  zabloudil   mezi letadla, vláčky, autodráhy ......

Příště se polepším!:-)

Over