Něco málo o nás .. 

Vážení návštěvníci Small Scale AFV Pages,

Ještě jednou vás vítáme na našich internetových stránkách věnovaných modelům vojenské techniky, figurkám a diorámám  v měřítku 1/76 a 1/72.  Hlavním cílem těchto stránek je informovat příznivce tzv. "malého" měřítka o stavebnicích modelů a jejich doplňcích, novinkách v těchto měřítcích, stavebních postupech, fíglech a v neposlední řadě jim umožnit prezentovat své výtvory a názory v jednotlivých rubrikách našich stránek.

Tyto stránky vznikly spontánně na přelomu roku 2000/2001 a byly vytvořeny společnou pílí Sandmana, který vlastní stránky vytvořil a po tři roky dělal webmastera, a Overlorda, který se staral o náplň stránek, překlady a komunikaci.

Hlavní inspirací k vytvoření těchto stránek nám byli následující tři partnerské weby:On the Way! , Miniature Zone  a 1/76 & 1/72 Scale Armored Fighting Vehicle Museum

V září 2003 došlo ke změně URL na www.smallscaleafv.com a k přechodu stránek na placený hosting. Zároveň s tím se jediným vlastníkem a zároveň webmasterem těchto stránek stal Overlord, který se od té doby stará nejen o náplň ale i o technickou stránku věci.

Web je tedy momentálně záležitostí jednoho muže, kterého však podporuje Sandman, který však svou činnost z rodinných důvodů omezil, a také  Tomík a Gerry, kteří poskytují pomocnou ruku zejména s překlady.

O novinky na našich stránkách se však stará hlavně řada z vás, kteří nám více méně pravidelně  zasíláte své příspěvky, za což Vám děkujeme.

Jste-li příznivci čísel, tak Vás bude zajímat, že naše stránky tvoří přes 10.300 souborů v celkovém objemu 310 MB. V Galerii najdete více než 450 kousků a v Recenzích přes 350 různých příspěvků. /údaje z 12.02.04./

Pokud máte rádi statistiky, tak "zde" se můžete podívat , jak si stojíme s návštěvností. Chcete-li vidět, jak jsme na tom ve srovnání s dalšími osobními prezentacemi využívajícími služeb www.pocitadlo.cz,  tak klikněte "sem".

Závěrem nám dovolte,  abychom poděkovali za pozornost a odhalili Vám, kdo se skrývá pod přezdívkami Overlord, Sandman, Tomík, Gerry, Viktor  ...

Overlord

Jméno: Milan Vinš
Rok narození: 1974
Bydliště: Pardubice
 

Mým hlavním koníčkem je stavba diorám v měřítku 1/76-72, kterých se mi doposud podařilo dokončit více než padesát. Asi jako každý kluk jsem začínal s modely letadel, ale brzy mi došlo, že moje krevní skupina je bojová technika. Samotné modely jsou pro mne příliš ”suché” a proto jsem rychle přešel na diorámy, která jsou poněkud ”živější”. Inspiraci k nim hledám v knížkách válečných faktů i beletrie, v dokumentárních filmech a odborné modelářské literatuře. Většinou v nich najdu nějakou situaci nebo fotografii, která mne zaujme z té pak vycházím. Nikdy se ji však nesnažím přesně reprodukovat. Rád bych docílil toho, abych dal dohromady největší sbírku ”malých diorám” na světě, což už se mi již asi podařilo

       

Sandman

Jméno: Vladimír Čereba
Rok narození: 1970
Bydliště: Ústí nad Orlicí
 

Stejně jako kolega jsem začínal s modely letadel dostupných na našem trhu. Nikdy jsem nedocházel do žádného kroužku plastikových modelářů a neměl žádné odborné vedení. Podle toho také mé výtvory vypadaly. V roce 1991 jsem si náhodou koupil v malém modelářství ve Znojmě model 25 liberní houfnice firmy Esci v měřítku 1/72 a už jsem tohoto druhu modelů zůstal. Objektem mého zájmu jsou modely vojenské techniky účastnící se bojů v severní Africe v letech 1940-1943. Proč zrovna válka v severní Africe? Je to vcelku jednoduché. Co by studentu vojenského gymnázia se mi do rukou dostala kniha Tobrucké krysy, pojednávající o bojích našich vojáků při obraně přístavu Tobruk a vůbec v Africe a na Blízkém východě. Velmi mne toto téma zaujalo a tak jsem se začal o toto specifické bojiště zajímat hlouběji a “od historie je již jenom krůček k modelářství” (tohle jsem, ale určitě někde četl, to není z mé hlavy). Jěšte bych chtěl dodat, že jsem v současné době spíše sběratel modelů a literatury než "plodný" modelář.  Ale ještě není všem dnům konec ....

   

Tomík

Jméno: Tomaš Wroblowský, Ing.
Rok narození: 1977
Bydliště: Ostrava
 

Jsem šťastně ženatý a mám malou dceru (to hned na úvod pro fanyinky, aby věděly, že už jsem zadaný :-) ). S modelařinou jsem začínal několikrát, poprvé asi v deseti letech a naposledy (aspoň doufám) asi v devatenácti. Dříve jsem se věnoval japonským letadlům z období WWII, na ”bojovku” jsem přesedlal teprve nedávno. Nejvíce mě zajímají stroje z Východní fronty, ale nijak ortodoxně na tom netrvám, takže když se mi líbí něco jiného, klidně jdu do toho. Koneckonců mým prvním tankem, dnes už neexistujícím, byl Leopard od Hasegawy. Mám –li charakterizovat své modelářské schopnosti, označil bych se za ”pokročilého lenivého krabičkáře”.

Gerry

Jméno: Jaromír Šmíd, Ing.
Rok narození: 1966
 

S modelařinou jsem začínal někdy v 10 letech a nejprve jsem stavěl výhradně letadla. Postupně jsem se specializoval na druhou světovou válku a na počátku 90. let jsem přešel na pozemní techniku. Tak jako u letadel stavím jen druhou světovou válku, jinak se blíže nespecializuji. “Housenky” dělám jen pro moje potěšení, spíše jako kolekci a ne na soutěže. V poslední době mám však velice málo času a spíše si připravuji zásoby modelů až bude líp. :-)

 

Viktor

Jméno: Viktor Machek
Rok narození: 1975

Modelařím od svých 8 let, kdy jsem bráchovi čmajznul stavebnici kluzáku ŠK-38 a za všeobecného údivu okolí a rodiny jsem jí dokázal postavit. Kluzák klouzal, což se mi tak líbilo,že jsem poté pokračoval s létajícími modely s drobnými přestávkami do svých asi 20 let. Mezitím jsem objevil též plastikové stavebnice (díky Evžene!), které jsem začal okamžitě lepit. Takže, byť jsem relativně mlád, mohu o sobě hovořit jako o pamětníkovi, který vyrostl na Kovozávodech. K modelařině jsem se vrátil po pubertálním řádění a usazení všech hormónů a svatbě, což už budou skoro tři roky. V rámci duševní hygieny a očisty usedám k modýlkům dle nálady alespoň 2x týdně. Díky nekonečné podpoře mé milé ženy, která vyznává zásadu "lepší modelářský maniak doma, než alkoholik u Apolináře", se mohu této zábavě nerušeně věnovat. Lepil jsem vždy spíše letadla 1/72 a 1/48, ale stále více mám největší radost (krom čtyřměsíční dcerky Kačenky!) z malé techniky, která mi umožňuje spojit mé oblíbené studium vojenské historie s maketkami, které se, krom jiných předností, spolehlivě vejdou do našeho bytu.